Zmiany w przepisach prawnych muszą być co pewien czas dokonywane

Najnowsze wpisy

Zaistnienie każdej jednej nowej sytuacji, która do tego czasu nie pozostawała właściwie zapisana prawem normalnie tego wymaga. To daje poczucie bezpieczeństwa przy realizowaniu wszelakich transakcji.


To jasne zatem, że zmianę przepisu za każdym razem wymusza konkretny przypadek.
Jest jednak i tak, że jedne mają możliwość pozostać niezmienione od wielu lat, a wszelakie nowelizacje mogą dotyczyć wyłącznie niektórych paragrafów. Weźmy pod uwagę choćby zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego (http://poradnik.wfirma.pl/-ubezpieczenie-zdrowotne-czlonka-rodziny-przedsiebiorcy). Przez wiele lat obowiązywania okazuje się to przepis znany wspaniale niezwykle wielu z nas, a zmiany, jakie przez ten czas właśnie jego dotyczyły nie bywały duże.


praca stolarza
Source: pixabay.com


Następnym niech będzie choćby remanent. To słowo jest chyba znane każdemu jednemu dorosłemu i każdy doskonale wie, że jest to obowiązek każdego przedsiębiorcy, polegający na wyliczeniu ilości towarów posiadanych przez firmę przeznaczonych oczywiście do sprzedaży na dzień wykonania tego spisu. Choć remanent (http://poradnik.wfirma.pl/-remanent-czyli-spis-z-natury-na-koniec-roku) jest znany i stosowany od lat, przez ten czas przepisy dotyczące jego zupełnie się nie zmieniły.


W małym stopniu zmienione pozostały również te przepisy, które regulują, co to jest kaucja gwarancyjna (http://poradnik.wfirma.pl/-odpowiedzialnosc-solidarna-oraz-kaucja-gwarancyjna-na-gruncie-vat). Przez wiele lat zapis jej dotyczący był na tyle właściwie zbudowany, że nie było przymusu wprowadzania bardzo wielu nowelizacji do niego i po dziś dzień ma zastosowanie w odniesieniu do konkretnych transakcji.


Jak widać, nowelizację poszczególnych przepisów wymusza samo życie.
Jedne przez wiele lat są w stanie obowiązywać bez nowelizacji, inne co pewien czas należałoby nowelizować. Nie ma podstaw by się dziwić, bo nawet ustawodawca nie jest w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, które stawia przed nami życie.