Zgłoszenie Intrastat jest wymagane dla właścicieli firm, którzy osiągnęli określone progi ustalone przez ministra

Najnowsze wpisy

Intrastat to system działający w Unii Europejskiej, którego zadaniem jest gromadzenie danych dotyczących handlu produktami pomiędzy państwami członkowskimi. Jednakże nie każdy kto transportuje produkty ma obowiązek wysyłać tę deklarację.


Reklama
Author: Metropolitan Transportation Authority of the State of New York
Source: http://www.flickr.com


Deklaracja Intrastat powinna być wysyłana co miesiąc, jeżeli dany przedsiębiorca przekroczył odpowiednie progi strona główna. Trzeba ją składać osobno dla wywozu oraz przywozu towarów. Jeśli pragniemy otrzymać dokładne informacje, to warto zaglądnąć do Internetu i wejść przykładowo na witrynę Ministerstwa Finansów, gdzie odnajdziemy wiele przydatnych porad, które znacznie nam ułatwią zorientowanie się w tej kwestii. Warto pamiętać, że zgłoszenie Intrastat da się zrobić elektronicznie na dedykowanej witrynie. Wszystkie te dane gromadzi GUS.


wesela
Author: Snap®


Jeżeli zatem nasza firma w obecnym roku kalendarzowym przekroczy określone przez państwo progi, to deklaracja Intrastat będzie naszym obowiązkiem. Opłaca się dokładnie śledzić, jakie aktualnie obowiązują progi, aby nie narazić się na przykre konsekwencje ze strony urzędników. Wszystkie kwestie związane z tym systemem możemy załatwiać w Izbach Celnych. Trzeba mieć w pamięci, że zgłoszenie Intrastat dokonywane jest tylko w formie cyfrowej zgłoszenia intrastat. Należy wysłać plik XML zgodny z obowiązującymi standardami. Jeśli pragniemy zgłosić formularz na papierze, to musimy zawczasu dostać zezwolenie.
Ministerstwo, żeby ułatwić przedsiębiorcom składanie deklaracji, udostępnia na swojej stronie specjalny program, który pozwala szybko stworzyć zgłoszenie.