Zagęszczanie oraz umacnianie ziemi - czyli, jaką rzecz zrobić, aby nasze własne uliczki się nie "wbijały" w ziemię

Najnowsze wpisy

Zastanawiasz się, w jaki sposób budowlańcy umacniają, albo zagęszczają gleby, aby nasze własne nogi nie "wcielały się" wewnątrz ich strukturę? Jeżeli tak to wspaniale trafiłeś! Wyjaśnimy Ci, jak to wygląda!


wyroby kamieniarskie
Author: F. D. Richards
Source: http://www.flickr.com


W okresie budowy dróżek, zwykle istnieje problem z podłożem - w tego rodzaju przypadku budowlańcy są przymuszeni by "zagęścić" wymienioną ziemię. Zagęszczanie gruntów bywa niewiarygodnie powszechne oraz niewiarygodnie pożądane - celem tego "zabiegu" bywa pomniejszenie porowatości gruntu, który z natury jest sypki, a z tego konkretnego powodu - niestabilny. Jednakże grunt Musi być stabilny, aby można było na nim wykonywać robotę, dla przykładu nakładać asfalt (odnośnik do serwisu), czy kosteczkę brukową. Siłą rzeczy istnieją z tego powodu maszyny, których zadaniem jest właśnie zagęszczanie grunciku. Najbardziej częstymi metodami aby tę rzecz zrobić bywają: wibracje (na przykład zastosowanie wibroflotacji) albo impulsy (dla przykładu: ciężkie ubijanie oraz metoda wybuchów). Będąc obok tematu gruncików, warto również wspomnieć o takiego typu zagadnieniu jak Umacnianie gruntu.
urządzenia pomiarowe
Author: Chriſtopher Chen
Source: http://www.flickr.com


Powstało parę sposobów umacniania ziemi: zastrzyki zrobione z zaprawy z cementu, wzmacnianie gruntu sposobem Jet Grounting, albo tak przezywane „ubijanie”. Samiutkim robotę wzmocnienia gruntu, bywa fakt, by mógł on "utrzymać" stojące na tym gruncie budyneczki, które jak każda osoby zdajemy sobie sprawę, są bardzo ciężkie - bez odpowiednio umocnionego gruntu, miałyby możliwość się "rozjechać" czy po prostu się zapaść.


Jak bywa w wypadku zagęszczania gleby, tak i tutaj przodującą rolę w zadaniu przejmują maszyny przeznaczone do tej pracy. W inny sposób wzmacnianie gruntu, można określić słowami "Wzmacnianie Konstrukcji".