Wybierasz elewację ? Proponujemy modne podejścia

Najnowsze wpisy

Fasady ochraniają ściany zewnętrzne budynku przed działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniem mechanicznym.


Należycie zaprojektowane i dobrane spełniają też funkcję dekoracyjną.
Taśma produkcyjna
Author: darkday
Source: http://www.flickr.com


Najczęściej architekci łączą kilka materiałów tworząc oryginalną całość. Fasady wykańcza się po zwieńczeniu wszelakich robót mokrych w pomieszczeniach. W większości nowych budynków ściany zewnętrzne dociepla się oraz tynkuje, dobierając odcień tynku do dachu, okien a także bramy (warte przeczytania) garażu. Coraz to więcej inwestorów ozdabia też fasady swoich domów kamieniem lub różnego typu okładzinami je imitującymi. Opcji wyboru jest mnóstwo.


Lampa podłogowa ALICE w kolorze brown sprawdzi się w przestronnym wnętrzu…
Author: Technolux
Source: Technolux


Wrzesień to najlepsza pora na wykańczanie elewacji. W upalne, słonecznie dni, gdy temperatura powietrza przewyższa dwadzieścia pięć stopni Celsjusza, elewacja może nadto prędko wysychać, nim odpowiednio połączą się z bazą – w rezultacie tynki mogą odpaść. Zazwyczaj wczesną jesienią upływa parę miesięcy od wymurowania murów i przykrycia domu dachem. Po tym czasie budynek nie powinien już zbytnio osiadać. Jeśli jednakże wnętrza nie są jeszcze otynkowane, natomiast posadzki wylane, lepiej z wykończaniem elewacji zaczekać do wiosny, gdy to roboty mokre w pomieszczeniach będą zakończone.
Celem wyrównania chłonności muru i uniknięcia powstawaniu potencjalnych skaz na elewacji, podłoże pod wszystkie typy gładzi cienkowarstwowych warto zagruntować tzw. tynkarskim podkładem. Zaleca się również dobranie preparatu gruntującego na kolor zbliżony do przyszłej elewacji, co ochroni przed przeświecaniem barwy bazy w fakturowanych gładziach.