Wskazujemy, jakie oświetlenie wyselekcjonować do rezydencji. Przeczytaj!

Najnowsze wpisy

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak znaczącą rolę w pomieszczeniu odgrywa oświetlenie. Za jego pomocą da się pokojowi nadać adekwatny profil. Znaczenie ma nie tylko zabarwienie światła, jego nasycenie i kierunek padania.


plafon kryształki
Source: http://www.sxc.hu


Istotne jest też, skąd ono pada.


W tej chwili szeroką popularnością cieszą się oprawy LED, rozmieszczane w podwieszanym suficie czy też na wysięgnikach. Nie oznacza to jednak, iż bardziej zwykłe lampy pokojowe wiszące odeszły do lamusa. Nic bardziej błędnego - w nich też da się zamontować diody LED, a w licznych wypadkach są dużo bardziej ciekawe estetycznie. Przykładowo lampy z abażurami, jakkolwiek poniektórym kojarzą się z domem dziadków, są nadal często wybierane, zwłaszcza do rustykalnie realizowanych biblioteczek czy pokoi dziennych. Jeżeli komponujemy wnętrze w stylu nowoczesnym, doskonale zadziałają lampy z surowymi kloszami z mlecznego tworzywa.
Innym ciekawym pomysłem, szczególnie do nowoczesnego pomieszczenia, jest oświetlenie w kształcie plafonu. Leżą one wysoko przy suficie i wyglądają nierzadko jak jego kawałek. Coraz częściej bywają dekorowane gustownie różnorodnymi detalami. Na przykład otaczające plafon (dodaj uroku swojemu wnętrzu z naszymi klasycznymi kinkietami) kryształki oprócz tego, że fajnie wyglądają, pozwalają też nieco rozproszyć światło i wyprojektować na sklepienie i ściany bezpretensjonalne wzorki, wynikające z przenikania promieni przez ich kompozycję. Warto ujrzeć taki wynik na żywo.


Jedynym minusem może być zachowanie czystości, bo jak wszelka lampa, także takie dekoracje przy plafonie zbierają trochę kurzu. Nie trzeba się tym jednakże kłopotać za bardzo. Rezultat, który otrzymamy, jest nie do przecenienia.