Wiele obszarów w naszej ojczyźnie nie nadaje się pod stawianie domów - chyba, że ustabilizujemy grunt

Najnowsze wpisy

W Polsce można ostatnio zaobserwować boom budowlane. Powstaje wielką ilość nowych osiedli przy wielkich miastach. Jednakże, żeby mogły one tam być zbudowane trzeba wcześniej zweryfikować oraz właściwie przygotować podłoże.


Jeżeli jakaś ziemia jest kiepska pod względem niskiej jakości gruntu, to można mieć kłopoty ze zdobyciem zezwolenia na budowę.


materiałów
Source: flickr.com


salon
Author: Black Red White SA.
Source: Black Red White SA.


Z tego powodu najpierw ziemię należy ustabilizować. W naszym kraju stosuje się różne techniki stabilizacji. Najczęściej zalecany jest cement albo wapno (czytaj całość tutaj). Oczywiście, roboty takie nie mogą być wykonywane ręcznie. Dlatego niezbędny będzie sprzęt, który będzie ciężki. Rzecz w tym, aby przy znacznej wilgotności wymieszać ziemię ze spoiwem. Dozowanie mieszanki jest automatyczne, dlatego potem cała gleba będzie identycznie ustabilizowana. Wtedy bardzo poprawia się wytrzymałość danego podłoża. maszyny do stabilizacji gruntu bywają stosunkowo ogromne. Zwykle spółki budowlane zamawiają 5 lub więcej tych maszyn, by szybciej uporały się z zleceniem. Rzecz jasna, całe zadanie kończy się tym, że działka jest utwardzana i wyrównywana. Nie jest to niedrogie zlecenie, ale tylko dzięki temu możemy planować stawianie (https://www.nastula.com.pl/) bloków czy domków jednorodzinnych.
Tak naprawdę, stabilizacja pozwala budować osiedla w miejscach, gdzie bez tego zabiegu, domy na pewno po jakimś czasie zaczęłyby się przechylać albo pękać. Przy pomocy tego procesu wokół sporych miast są w stanie powstawać nowe osiedla. Metoda ta jest więc niezwykle użyteczna.