Wapnowanie gleby - nader skuteczny zabieg, kiedy chcemy obniżyć poziom zakwaszenia ziemi

Najnowsze wpisy

Aktualnie, przemysł górniczy w Polsce niesłychanie prężnie się rozwija, natomiast wydobywane surowce znajdują bogate zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki.


Argumentów na potwierdzenie rzeczonej tezy nie trzeba daleko szukać.
poddasze
Author: TraumTeufel666
Source: http://www.flickr.com


dom - rzut
Author: Marco Verch
Source: http://www.flickr.com


Aby się o tym przekonać wystarczy spojrzeć na współczesne budownictwo lub - choć wydaje się to niewiarygodne - rolnictwo. Jedno z najważniejszych, a zarazem największych wyzwań w obliczu których stają hodowcy upraw to bezsprzecznie zakwaszenie gleb. W kwaśnym środowisku bowiem roślinom jest zdecydydowanie trudniej pobrać składniki pokarmowe niezbędne do wzrostu. Ponadto, w ziemi o kwaśnym odczynie rozpuszcza się więcej toksycznych związków, co siłą rzeczy wywiera negatywny wpływ na zebrane później plony. Pojawia się zatem pytanie: jak temu zaradzić? Wapnowanie ziemi stanowi idealne rozwiązanie owego problemu. Ten nieskomplikowany zabieg agrotechniczny pozwala polepszyć strukturę gleby. Najlepiej przeprowadzać go późnym latem lub jesienią. Należy pamiętać żeby wstrzymać się wówczas z sadzeniem nowych roślin i zaczekać 2-3 tygodnie. Wapno (dodatkowe info) zwane też palonym albo budowlanym uzyskuje się w wyniku prażenia kamienia wapiennego. Stosuje się je na glebach ciężkich, na średnich bardzo dobrze sprawdza się wapno tlenkowo-magnezowe.
Natomiast, wapno węglanowo-magnezowe nie tylko zwiększa żyzność gleby, lecz również podnosi poziom tłuszczu w roślinach oleistych i motylkowych, takich jak między innymi: bób, ciecierzyca, fasola wielokwiatowa, groch, soczewica jadalna, itp.