W naszym kraju mamy dosyć długi sezon grzewczy, dlatego nie można sobie wyobrazić budynku, który nie posiadałby ogrzewania

Najnowsze wpisy

Nie jest istotne czy posiadamy tradycyjne kaloryfery czy nowoczesne ogrzewanie podłogowe. W naszym kraju każdy dom musi być ogrzewany. Jeśli potrzebujemy ogrzewania nawet przez pół roku w roku, to trzeba być świadomi tego, ile będziemy musieli zapłacić administracji.


Kiedyś większość mieszkań w blokach posiadała narzucony z góry ryczałt na ogrzewanie.
design
Author: Szymon Sieciński
Source: http://www.flickr.com


Nikogo z administracji nie interesowało, że ktoś może wykorzystać ciepła o wiele mniej - każdy uiszczał taką samą opłatę. Jednak po pewnym czasie zaczęły się coraz częściej podnosić głosy oburzenia. Po pierwsze, uzasadniano, że narzucana z góry opłata jest systemem niesprawiedliwym, a po drugie - że zarząd zawyża rachunki. Dlatego po jakimś czasie zmieniono plan ryczałtowy na indywidualny i w obecnych czasach każdy płaci wyłącznie za to, co wykorzysta. Bierze się to z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 roku. By tego rodzaju rozliczanie się było wykonalne, to w każdym mieszkaniu zamontowano ciepłomierze (nasza strona). Czasami mamy jeden na mieszkanie, a niekiedy każdy kaloryfer ma swój licznik. Nieważne czy ogrzewamy mieszkanie gazem czy prądem, a może mamy ogrzewanie osiedlowe - najistotniejsze jest to, że uczciwie płacimy wyłącznie za wykorzystane ciepło. To daje także ludziom możliwość na oszczędzanie.
Dodatkowo - jeśli ktoś opuszcza miasto zimą, to może ustawić kaloryfery na minimalnym poziomie i wówczas rachunki także będą niższe. Jeżeli ciepłomierze są dobrze zamontowane, to powinny działać sprawnie oraz długo.