W jaki sposób uzyskać mniejsze roczne wydatki ogrzewania kotłami węglowymi?

Najnowsze wpisy

Zapewnienie stabilizacji termicznej za pomocą węgla czy ekogroszku, to standardowe działanie od wielu lat. Należy jednak mieć świadomość, że sprawność pieca w dużym stopniu jest zależna m.


nowoczesna kuchnia
Author: Giles Williams
Source: http://www.flickr.com


in. od jakości i rodzaju tego paliwa.


Miotła i szufelka
Author: Roberto Verzo
Source: http://www.flickr.com


Dla przykładu koszty nagrzewania budynków przy pomocy węgla kamiennego w znacznym stopniu są zależne od wydolności, rodzaju instalacji grzewczej i oczywiście od jakości opału. Te w większym stopniu innowacyjne oraz zautomatyzowane piece mogłyby uzyskiwać sprawność nawet wielkości 80-90 procent. Przy stosunkowo niewielkich cenach węgla koszty ogrzewania są najmniejsze. Niezwykle ważne jest jednak to, aby stosować odpowiedni typ węgla i to najwyższej jakości. Dla przykładu węgiel posiada pewien parametr o nazwie wartość opałowa. Różni się on w przypadku różnorodnych rodzajów węgla. Zależy m.in. od danej kopalni czy też tzw. sortymentu, zatem wielkości grudki (im jest ona drobniejsza, tym gorsza jest wartość opałowa). Kupując węgiel miejmy świadomość, że jeżeli byłby on lepszej jakości, to roczne koszty ogrzewania byłyby niższe.


Poza tym będziemy mieli wpływ na ograniczanie emisji szkodliwych mieszanek do otoczenia. Obecnie wytwarzane są różne rodzaje pieców na węgiel, dlatego też powinniśmy w każdym przypadku dobrze dobrać odpowiedni opał. Rodzaje te są opisane w instrukcji technicznej pieca.
Oprócz konkretnego typu węgla można by oczywiście używać inne paliwa, jednak w takiej sytuacji prawdopodobnie kocioł nie będzie działał optymalnie, co znaczy, że tak moc, jak i sprawność pieca będzie niższa niż zaplanowana przez producentów. Warto więc wykorzystywać znakomitej jakości opał.