W jaki sposób można zadbać o oszczędności ciepła w budynkach wielorodzinnych.

Najnowsze wpisy

Osoby które mają prywatny dom wiedzą bardzo dobrze, ile ich wynosi grzanie, jednak nieco odmiennie będzie przy mieszkańcach wielorodzinnych budynków. Oni przeważnie mają gdzieś tę opłatę ukrytą w czynszu, i wiele osób nawet nie wie dokładnie, na jakim pułapie będzie się ona kształtować. Poza tym jeśli opłata jest wyliczana w oparciu o wielkość mieszkania, a nie faktycznego zużycia, to w żaden sposób nie będzie to zachęcało do tego, żeby chociaż trochę kontrolować to, co dzieje się z ogrzewaniem w domu. Jednak w ostatnich latach kładzie się rosnący nacisk na to, aby uporządkować te kwestie, zwłaszcza jeżeli chodzi o dokładniejsze rozliczenia mieszkańców. W sytuacji, gdy płaci się od wielkości mieszkania, to osoby mające duże lokale będą ponosić znacznie większe koszty, mimo że często zużywają dużo mniej energii cieplnej. Poza tym taka forma opłat w żadnym wypadku nie motywuje do tego, żeby ciepło oszczędzać, bo w końcu nikomu nie będzie na tym zależeć, jeśli nic z tego nie będzie miał.


malowidło - dom
Author: Connie Ma
Source: http://www.flickr.com
Dlatego też w wielorodzinnych budynkach coraz częściej zaczyna się stosować różnego rodzaju czujniki które służą do rzeczywistego wyznaczania zużytej energii cieplnej. Jeżeli chce się wiedzieć dokładniej, ile ciepła zostało wykorzystane przez konkretny lokal, to wykorzystać będzie trzeba ciepłomierze (bmeters.pl/pl/cieplomierze/258/). Jeszcze do niedawna z miernikami tymi było sporo kłopotów, gdyż ze względu na sposób mierzenia dawały czasem nieprawidłowe wyniki. Jednak w ostatnim czasie stosuje się nowoczesne ciepłomierze cyfrowe, mające poza dokładną rejestracją poboru ciepła również dużo innych pożytecznych funkcjo. Jeśli z jakiś powodów nie będzie możliwości na dokładne zmierzenie zużycia energii w poszczególnych lokalach, lecz chciałoby się wiedzieć, jaki będzie udział tego zużycia, to wykorzystuje się inne urządzenia.


W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są podzielniki kosztów ogrzewania - podzielniki kosztów ogrzewania BMETERS. Nie są one licznikami ciepła, tak więc nie muszą przechodzić całej procedury legalizacyjnej, a jedynie pozwalają na oszacowanie, ile poszczególne mieszkanie zużywa energii.