utwardzanie gruntu

Najnowsze wpisy

Już na etapie wyboru parceli budowlanej i projektu trzeba przemyśleć wiele ogromnie istotnych spraw. Jedną z nich jest stopień wód gruntowych, który potrafi w znacznym stopniu pogmatwać budowę domu. Osuszanie terenu stanowi jeden z bardziej wymagających szczegółów przygotowania obszaru pod budowę. Pierwszych powierzchownych lustracji dokonać możemy na oko. Roślinność zalegająca na polu dostarcza mnóstwo sugestii na temat głębokości zalegania wód gruntowych.


Trzciny, pałki i szuwary to pewna zapowiedź obszarów mokrych. Budując w takiej okolicy, nie powinno się podpiwniczać obiektu, piwnica domu byłaby narażona na systematyczne zalewanie. Sosnowy drzewostan, to z kolei symbol, że działka jest raczej piaszczysta, a wody gruntowe znajdują się w głębi.
Jednym z najpopularniejszych asekuracji budowli podpiwniczonych przed wodą i wilgocią jest drenaż opaskowy. Osuszanie (zobacz więcej - osuszanie poznań) terenu powinno się wykonać przed wznoszeniem obiektu, co zabezpieczy dół fundamentowy przed podejściem wody.

działka
Author: Eric Rayner
Source: http://www.flickr.com
Zagęszczenie gruntu przeprowadza się w celu wzmacniania podłoża budowli i podwyższenia nośności podłoża, dzięki czemu powierzchnia jest utwardzona i trwała.
Taki sposób wzmocnienia zapewnia najlepsze wyniki w gruntach spoistych, w których obserwuje się widoczny przyrost trwałości. Gorsze i znacznie mniej trwałe rezultaty przynosi w podkładach miałkich. W celu zapewnienia żądanych cech wytrzymałościowych, również ze względów oszczędnościowych powinno się dopasować bardzo uważnie sprzęt zagęszczający.


Zagęszczenie gruntu ścisłego trzeba zrealizować przy pomocy ciężkich walców o działaniu statycznym. Wałowanie powinno odbywać się przy optymalnej wilgotności pola. Przy zagęszczaniu gruntów sypkich najlepsze efekty przynosi stosowanie walców wibracyjnych. Wałowanie trzeba prowadzić z jednakową mocą na całkowitej powierzchni. Jeśli jest zbyt suchy, to powinno się go nawilżyć, a jeżeli nazbyt wilgotny, odczekać, aby uległ przesuszeniu.
Zagęszczenie gruntu suchego sypkiego i posiadającego uziarnienie drobne i równoziarniste, nie powinno być prowadzone, bowiem nie zapewnia spodziewanych rezultatów z powodu słabego wzajemnego blokowania ziaren.