Szkło w służbie architektury Poznaj ciekawe fakty o szkle.

Najnowsze wpisy

Można zauważyć, że obecnie bardzo intensywnie wykorzystuje się elementy szklane w domach. Oprócz tego nierzadko można je spotkać w każdego typu przestrzeniach użyteczności publicznej.
śmieci
Author: Craft Scotland
Source: http://www.flickr.com
dzielnica
Author: Den Braven
Source: Den Braven
usterki
Author: Emiliano García-Page Sánchez
Source: http://www.flickr.com
Szkło stało się modne. Chyba nikogo nie trzeba do tego przekonywać. Często stosujemy je nie tylko w typowych elementach architektury, jak na przykład ścianki szklane, ale zakupujemy również przedmioty codziennego użytku, które dotychczas robione były z czegoś innego, a obecnie również ze szkła. Coraz więcej z nas obserwuje trendy w stylizowaniu wnętrz i próbuje wprowadzić je również u siebie. Szkło jest nie tylko nowoczesne, wspaniale współgra ze stylowymi dodatkami czy też pasuje niemalże do każdego pomieszczenia. Jego nieocenioną zaletą jest to, że przepuszcza światło. Poprzez to umożliwia stworzenie jasnego wnętrza nawet jeżeli okna są niewielkie. Wystarczy wykorzystać przykładowo panele szklane – dadzą wspaniały efekt zawsze (da-bud.pl). Sprawdzą się zarówno w mieszkaniach, jak i centrach handlowych czy urzędach. Podobny rezultat dają ścianki szklane – pozwalają na wydzielanie przestrzeni, ale zapobiegają powstawaniu pozbawionych światła pomieszczeń (ścianki ze szkła). Bardzo przydatne są one zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Wrocław, Kraków, Warszawa i inne większe miasta to miejsca, w których znajdziemy mnóstwo firm oferujących wykonanie tego rodzaju ścianek.


Tworzone ze szkła elementy architektoniczne są bardzo popularne nie jedynie w budynkach mieszkalnych, o czym wspomniano wyżej. Zdaje się iż częściej można je zauważyć w obiektach publicznych publicznej, jak na przykład centra handlowe. To właśnie tam wszelkie balustrady (takie przybytki są najczęściej kilkupiętrowe) tworzone są ze szkła (DA-BUD). Poprzez to, że szkło jest niezwykle uniwersalne, dopasowują się one do pozostałych elementów. Balustrady szklane wspaniale się prezentują, ale także spełniają z powodzeniem swoje role ochronne. Opłaca się je wykorzystać w każdej budowli.