Solary, czy warto? Spójrz na nasze propozycje!

Najnowsze wpisy

Coraz to więcej posiadaczy domów w naszym kraju decyduje się na solary. Ale czy w każdym wypadku taka inwestycja będzie miała sens? Spróbujemy odpowiedzieć na to zapytanie. Na pierwszy rzut oka kolektory słoneczne wydają się idealnym urządzeniem. Miast wydawać pieniążki na coraz to droższą energię z węgla oraz na dodatek zatruwać środowisko, mamy darmowe ciepło ze słońca.


Nadto NFOŚiGW daje 45-proc. dotację na zakup instalacji solarnej. Już ponad 61 tys. obywateli skorzystało z tejże "okazji", licząc, iż zyskają na tym ich budżety domowe a także środowisko. No to obliczmy, jak to przedstawia się w praktyce.
Zbywcy oferują nam rozliczne warianty a także modele solarów, przekonując, że ich wyroby są o wiele lepsze od tego, co proponuje konkurencja, zaś koszta instalacji nadzwyczaj szybko się zwrócą. Ile jest w podobnych przyrzeczeniach prawdy?
W dużych instalacjach, gdy kolektory słoneczne podgrzewają na przykład wodę w basenie, ekonomiczny sens inwestycji nie budzi raczej wątpliwości. Zaś w małych instalacjach w domach jednorodzinnych, w których dobowe zużycie wody o temperaturze 45°C wynosi 200–240 l, opłacalność zależna jest od: ceny nośnika energii, tego jak bardzo będą drożeć paliwa w przeciągu najbliższych paręnastu lat; czy a także w jakiej wysokości mamy szansę na dofinansowanie inwestycji.
kolektory słoneczne
Source: pixabay.com

Prosta instalacja do przygotowywania c.w.u. dla czterech osób umożliwia zaoszczędzić około 2500 kWh energii .


Jeśli zatem woda jest podgrzewana z użyciem najdroższego nośnika, zatem prądu, to oszczędności wyniosą ok. 1200 zł, jeśli wykorzystujemy zaś gaz ziemny, wówczas oszczędności wyniosą około 600 zł. Przy obecnych cenach energii, nawet w w najwyższym stopniu korzystnym wariancie, czas zwrotu inwestycji (blisko 15 000 zł) przewyższy 10 lat. Intratność zwiększają programy donacji. Możemy skorzystać z dotacji NFOŚiGW, jaki oferuje dopłatę w wysokości 45% sumy zadłużenia zaciągniętego na potrzeby instalacji kolektorów. Bardziej atrakcyjne mogą być dotacje oferowane na poziomie gmin, przeważnie są to pieniążki pochodzące z Regionalnych Programów Operacyjnych. Są to fundusze unijne, jakich uzyskanie wymaga działania zbiorowego, możesz z nich skorzystać także, zakładając stowarzyszenie.