Powierzchnie oraz posadzki sportowe

Najnowsze wpisy

Sportsmeni zwykle biegają po podłogach z drewna, powierzchniach sztucznych i murawach trawiastych. Jakie wymogi powinny realizować tego rodzaju podłoża?


Posadzki sportowe wewnętrzne, na jakich uprawia się dyscypliny takie jak siatkówka, piłka koszykowa czy też lekka atletyka, mogą być zrobione z surowców naturalnych oraz syntetycznych.
kuchnia
Author: Camera Eye Photography
Source: http://www.flickr.com


ognisko
Author: cuatrok77
Source: http://www.flickr.com


Do tych pierwszych przynależą deszczułki czy też parkietowe panele drewniane o rozmaITej grubości. Do konstrukcji podłóg przeważnie wykorzystuje się klon amerykański, dąb czerwony a także biały, a także kauczukowiec. Każdy z tych rodzai ma swoją specyfikę: zwartość, wytrzymałość, wreszcie estetykę. Podłogi sztuczne mogą być zaś zrobione z poliuretanu, kauczuku, korka albo na bazie epoksydowych żywic.


drzewa
Author: Matt Wade
Source: http://www.flickr.com


Nawierzchnie - (nawierzchnie na place zabaw) sportowe zewnętrzne. Przez wzgląd na warunki atmosferyczne dużo bardziej skomplikowaną kwestią jest problematyka nawierzchni zewnętrznych. Polipropylen czy gumowe granulaty narażone są bowiem na labilne czynniki atmosferyczne, a to niepomyślnie odbija się na ich solidności. Podstawą wszelkiej nawierzchni jest pewna warstewka nośna. O ile w wypadku posadzek w halach podłoże stanowi najczęściej betonowy strop, to już na zewnątrz musimy poradzić sobie z gruntem, jaki może posiadać niezwykle rozmaitą strukturę. Dlatego też ważne jest zbadanie fundamentu określonego pod inwestycję pod kątem jego przymiotów geotechnicznych, natomiast w uzasadnionych wypadkach jego stabilizacja.
Następnym kluczowym elementem jest podbudowa nawierzchni, jaka pełni funkcję warstwy odsączającej i stabilizującej. To od jej sztywności zależeć będzie komfort użytkowników. W wypadku nawierzchni poliuretanowych niezbędne jest wylanie warstewki betonu.