Podstawowe sposoby użycia sprężyn w urządzeniach domowych i przemysłowych.

Najnowsze wpisy

Niewiele osób ma świadomość tego, że jedną z pierwszych sprężyn wykorzystywanych przez ludzkość były łuki, dzięki odpowiedniemu naciągowi i zmagazynowaniu energii kinetycznej można było przy ich pomocy strzelać strzałami na większą odległość. Obecnie sprężyny są bardzo wszechstronnie wykorzystywane praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu.


www.vanel.com/compression.php?lang=polish
Source: http://www.sxc.hu/
Nawet całkiem proste urządzenia i sprzęty domowe przeważnie jaką sprężynę będą w sobie zawierać, na przykład przy mechanizmie otwierania drzwi. Lecz większość z nich będzie świetnie schowana wewnątrz mechanizmów, tak więc w praktyce nawet można nie zauważyć ich obecności. Doskonałym przykładem użycia sprężyn są klasyczne zegarki i zegary, w nich dzięki energii, którą oddaje naciągnięta sprężyna zegar odmierza czas. Do wytwarzania sprężyn używa się przeważnie stal - aner.com.pl/ - w odpowiednim gatunku. W ostatnich latach budowlane (zobacz opinie na nasz temat) metalurgiczny bardzo mocno się rozwinął w tej dziedzinie, i powstało wiele nowych odmian stali, dających sporo możliwości dla projektantów oraz inżynierów.

Sprężyny są wytwarzane w bardzo wielu odmianach i rozmiarach, od całkiem małych używanych w zegarkach aż po wielkie na kilkadziesiąt centymetrów, wykorzystywane w potężnych lokomotywach czy ciężarówkach. Najbardziej popularne są dwa rodzaje sprężyn, czyli ściskane i rozciągane. W rozciąganych sprężynach zwoje są obok siebie, jeśli sprężyna będzie rozciągana, to będzie ona gromadziła energię, a po ustąpieniu siły z powrotem wróci do swojej pozycji. Sprężyny rozciągane z reguły mają na końcach odpowiednie zaczepy, dzięki którym da się je zamontować w odpowiednim miejscu.


Sprężyna na czarnym tle
Author: http://pixabay.com/
Source: http://pixabay.com/
Inne działanie będą miały sprężyny ściskane, podczas spoczynku pomiędzy poszczególnymi zwojami będzie trochę odstępu, a jeśli się przyłoży siłę zaczynają się one ściskać. Doskonałymm przykładem sprężyn ściskanych są sprężyny używane w samochodowych zawieszeniach. Z innych często używanych rodzajów sprężyn wymienić jeszcze można sprężyny spiralne, wykorzystywane w zegarkach, a także sprężyny płaskie, przykładowo resory samochodowe.