Pionierskie rozwiązanie problemów z rozliczeniem zużycia energii w budynkach z CO.

Najnowsze wpisy

Dzisiaj ludzie normalnie korzystający ze wynajmowanych lokali dopłacają do ogrzewania tych lokalów, w których nie oszczędza się energii cieplnej – to tak jakbyśmy płacili za zużycie wody nie według liczników, lecz według ustalonego ryczałtu, karcąc w ten sposób oszczędzających.

Jeżeli choć część lokatorów zacznie sensownie regulować zużycie ciepła, popyt na energię cieplną dla budynku spadnie, co sprowokuje obniżkę kosztów dla wszystkich lokatorów.Założenie podzielników spowodowała, iż wielu domowników przypomniało sobie o istnieniu zaworów termostatycznych, które nie były używane od lat. Ci, którzy żyją w blokach, zdają sobie sprawę jak problematyczne jest rozliczanie ciepła z centralnego ogrzewania, gdyż niektóre kwatery są mniejsze od reszty i potrzebują niewiele energii na ogrzanie, natomiast koszty całkowite dzielone są po równo na wszystkie kwatery. W trzech milionach mieszkań w Rzeczypospolitej nigdysiejsze metody poszły w zapomnienie, gdyż założono podzielniki ciepła. Czym w praktyce one są? Nie są one miernikiem lecz urządzeniem, które pomaga podzielić koszt energii zużytej przez cały budynek pomiędzy poszczególne mieszkania. Dzięki niemu jesteśmy w stanie dowiedzieć się, którzy mieszkańcy pochłaniają więcej ciepła, a którzy mniej. Podzielnik elektroniczny posiada miernik temperatury, przymocowany z tyłu do obudowy, który mierzy temperaturę kaloryfera, oraz zegar elektroniczny mierzący czas, przez który określona temperatura się utrzymywała. Najbardziej miarodajne, a przez to najlepsze są podzielniki dwuczujnikowe - drugi czujnik, bada temperaturę w pomieszczeniu. Świetne urządzenia znajdziesz na stronie bmeters.pl/pl/hydroclima_rfm/48/.

Grzejnik na ścianie
Author: JMacPherson
Source: http://www.flickr.com
Podzielniki radiowe są sprawdzane bez odwiedzania mieszkań, ale pomiar można zweryfikować na wyświetlaczu nawet po kilkunastu miesiącach. Nie trzeba obawiać się whorrendalnych należności za wykorzystaną energię, gdyż zachowanie temperatury w lokalu w granicach 20-21°C nie powinno skutkować dopłatami, nawet może się okazać, że zaoszczędziliśmy. Można w inny sposób zaoszczędzić, dodatkowo zanegujemy parę mitów. Po pierwsze nie należy w okresie zimy zostawiać uchylonych okien na długie godziny, by w ten sposób zredukować zbyt dużą temperaturę w pokojach (robimy tak z reguły, kiedy na polu robi się nieznacznie cieplej i świeci słońce) – pomimo to wietrzenie lokalu nie może trwać więcej niż kilkanaście minut.

Uważamy, iż w wiekowych blokach, które posiadają wspólne piony grzewcze, ponieważ były budowane w czasach, gdy panowały inne normy w budownictwie, montaż podzielników jest racjonalnym i sprawiedliwym rozwiązaniem. Nie tylko dzieli koszt wykorzystania energii na mieszkańców według realnego zużycia w poszczególnych mieszkaniach ale również pozwala mieszkańcom na racjonalne wykorzystywanie energii cieplnej w swoich mieszkaniach. Dowiedz się więcej => bmeters.pl/pl/rozliczanie_kosztow_zuzycia_wody_i_ciepla/155/.