Osłony do dymu, ochrony ppoż

Najnowsze wpisy

W czasie zwykłego dnia nie zastanawiamy się nad tym, że ważne są pewne zabezpieczenia w trakcie pożaru. Nie rozmyślamy o tym, że na dachach są zainstalowane klapy dymowe, które mają odprowadzić dym oraz gorące gazy, które pojawiają się w czasie pożaru. Kiedy jednak będziemy musieli spędzać dużo czasu w jakimkolwiek budynku, to należy zwracać uwagę na to, czy budynek został odpowiednio zabezpieczony.


Ogółem jest tak, że nim jakiś budynek zostanie przekazany do użytku musi zostać sprawdzony przez strażaków. Jeśli nie będzie zgody od straży pożarnej to budynek nie zostanie otwarty dla dużej ilości osób. Dlatego warto już od samego początku wszystko zaplanować, bo inaczej otwarcie budynku okaże się niemożliwe. Co pewien czas budynek jest sprawdzany czy ciągle wszystko z nim jest okej, czy może jednak trzeba byłoby coś pozmieniać.


Strażacy parają się trudnym zajęciem, bo nigdy nie wiedzą, czy uda im się wszystkich uratować i czy im uda się przeżyć. Bo ogień to żywioł, nad którym ciężko zapanować. Jednak w nowych budynkach wiele zabezpieczeń daje o niebo więcej możliwości. Pozwalają one szybsze opanowanie ognia. Nie wszystko będzie strawione przez płomienie i da się szybciej ogarnąć zniszczenia.


Gdy rozmyślamy o pożarach to od razu rozmyślamy o tym, że mogą być ofiary i że kiedy wszystko jest w porządku z zabezpieczeniami ppoż to nie miałaby miejsca taka sytuacja - tutaj klapy dymowe. Jednak prawda jest taka, że zdarza się, iż z winy człowieka może dojść do zaprószenia ognia. Nie oznacza to jednak, że ktoś jest piromanem i specjalnie doprowadził do pożaru. Z tego powodu tak ważne jest by w danym miejscu były właściwe zabezpieczenia ppoż. Na tego typu zabezpieczenia składa się m.in. porządnie oznakowana droga ewakuacyjna. Do tego powinny być również klapy dymowe w dachu jak również gaśnice na każdym piętrze. Powinny też zostać powieszone instrukcje zachowania w trakcie pożaru.


A najistotniejsze jest żeby wszyscy pracownicy zostali zapoznani z zasadami BHP w danym miejscu. Nie można tego zaniedbywać, bo gdyby doszło do bardzo trudnej, rzadkiej sytuacji, tego typu wskazówki okażą się konieczne. Choć tak naprawdę najlepiej byłoby gdyby nie było trzeba korzystać z takiej wiedzy.
Zresztą nigdy tak naprawdę nie mamy pojęcia w jaki sposób człowiek zachowałby się w tak trudnej sytuacji, bo stres może wyprzeć wiedzę którą posiadamy - sprawdź koniecznie pod adresem www.afg.poznan.pl.