O czym musi pamiętać każdy właściciel firmy? Oto wybrane pojęcia, które powinniśmy znać

Najnowsze wpisy

Jak się posiada swoją firmę to zawsze trzeba pamiętać o dużej liczbie spraw, które są najistotniejsze, od nich w rzeczywistości jest zależne, czy w naszym przedsiębiorstwie wszelkie sprawy prawne będą prowadzone tak jak być powinny.


Nie ma z takim czymś żartów, ponieważ czasem przez przypadek możemy sprawić sobie wiele kłopotów. Tych różnych terminów jest zdecydowanie dużo, tak więc nie sposób ich opisać w jednym krótkim artykule. Możemy jednakowoż wspomnieć o paru bardzo istotnych.


paczki w magazynie
Author: anneheathen
Source: http://www.flickr.com


Takim pojęciem są progi podatkowe. Każdy z podatników, który rozlicza podatek dochodowy musi znać wysokość progów podatkowych. W ramach podatkowej skali mamy pierwszy oraz drugi próg podatkowy (-> zobacz informacje), od nich jest zależna wysokość podatku, który należy odprowadzić do Urzędu Skarbowego. Wysokość różnych progów kształtuje się następująco: pierwszy to 18%, kolejny 32%.


drugi próg podatkowy
Author: Jake
Source: http://www.flickr.com
Pierwszy jest dla podatników, którzy w danym roku podatkowym nie posiadali dochodów większych niż 85 528 zł. Po przekroczeniu tej kwoty obowiązuje drugi próg, który (kliknij aby zobaczyć więcej-wejdź... nasz link) nie płacimy jednak od całych dochodów, lecz od jaka jest wyższa niż 85 528 zł. Następnym interesującym pojęciem jest przedawnienie długu (użyteczny link), czyli dług, jaki przestaje być aktualny po jakimś okresie. Jeżeli mamy tego typu sytuację, to bardzo możliwe, iż nie będziemy musieli spłacić długu, jaki utworzył się jakiś czas temu.


Każdy właściciel firmy także musi pamiętać, że kontrola skarbowa (sporo więcej zobaczysz pod tym adresem) realna jest w wielu sytuacjach, więc warto mieć porządek w dokumentacji, należy uczciwie i uważnie wykonywać różne transakcje. Musimy mieć dobrego specjalistę, który nad tym zapanuje.