Najważniejsze podobieństwa i różnice między zaworami radców prawnych i adwokatów

Najnowsze wpisy

Jeśli w jakiś okolicznościach pojawi się konieczność skorzystania z prawnej pomocy, to większość osób przede wszystkim z pewnością pomyśli o adwokacie. Bowiem to właśnie adwokaci są z reguły kojarzeni z procesami, spektakularnymi obronami i opracowywaniem różnego rodzaju opinii, dokumentów i porad. A oprócz nich nieco z boku pracują także radcy prawni, mający bardzo podobny zakres obowiązków, co adwokaci. Tak naprawdę są to dwa niezależne zawody, obydwa regulowane poprzez odpowiednie akty prawne.

ksiązki do prawa
Lecz przedstawiciele tych zawodów przez cały czas studiów uczą się dokładnie tego samego, zdają identyczne egzaminy, i wprawdzie po wyborze aplikacji ich ścieżki się trochę rozchodzą, to i tak większość obowiązków są w ich przypadku identyczne. Pojawiają się nawet głosy, aby te sprawę uporządkować, bo rzeczywiście podział (a gdy szukasz adwokata w Warszawie od podziału majątku: http://kancelaria-cpr.pl/oferta/podzial-majatku/) jest trochę sztuczny i coraz mniej widoczny, lecz na razie nie robione są żadne konkretne kroki w tym kierunku. Dlatego też doradztwo prawne (kancelaria adwokacka - kancelaria-adwokat.biz/) Wrocław i adwokatura to w dalszym ciągu oddzielne zawody, z tego też powodu powinno się wiedzieć, jakie występują między nimi różnice - przekonaj się gdzie będziesz mgół skorzystać z doradztwa prawnego.Było już wspomniane, że w dużej mierze obowiązki radców prawnych oraz adwokatów się pokrywają, przedstawiciele tych profesji w pierwszej kolejności świadczą rozmaite porady dla firm i indywidualnych klientów. Jednak adwokat ma trochę większe kompetencje, ponieważ występować może jako obrońca w sprawach karno-skarbowych i karnych. Radca prawny nie będzie miał takiej możliwości, wprawdzie przepisy zezwalają mu na uczestniczenie w takich sprawach, ale jedynie jako pełnomocnik.

Z kolei radcy mają większe możliwości jeśli chodzi o formę zatrudnienia. Mogą oni działać zarówno na własny rachunek, jak również w oparciu o najróżniejsze umowy o pracę. Możliwości takich nie będzie miał adwokat - dla niego jedyną możliwością będzie własna kancelaria prawna Wrocław (oto wspaniały przykład), albo założona i prowadzona osobiście, lub ze wspólnikami. Jeśli więc jakaś firma będzie miała potrzebę zatrudnienia prawnika na etat, to jedynym możliwym rozwiązaniem zostanie wówczas radca prawny.