Najlepsze porady dla rodziców: w jaki sposób dbać o zęby dziecka?

Najnowsze wpisy

Stan uzębienia polskich maluchów jest z roku na rok coraz to bardziej dramatyczny. Z jakiej przyczyny rodzic powinien monitorować zdrowie zębów u malucha?
utylizacja śmieci
Author: Johannes Grødem
Source: http://www.flickr.com
Każdy rodzic musi zdać sobie kwestię z powagi problemu jakim jest próchnica zębów.


Od dawna w literaturze akademickiej istnieją argumenty na związek schorzeń jamy ustnej z wieloma schorzeniami ogólnymi, między innymi chorobami serca, oczu. Głównym problemem jest więc prewencja i to o nią musimy zadbać przede wszystkim. Rodziciele powinni troszczyć się o zęby dzieci już od pierwszych miesięcy życia pociechy. Chociaż osesek jeszcze ich nie ma, powinniśmy pielęgnować jego dziąsła. Po każdym karmieniu powinno się przepłukiwać jamę ustną dziecka nawiniętym na palec jałowym tamponem, zwilżonym w przegotowanej wodzie lub rumianku. W momencie ukazania się pierwszego zęba mlecznego rodziciele powinni zaopatrzyć się w specjalne silikonowe szczotki zakładane na palec z pojedynczymi pęczkami delikatnego włosia. Wówczas nie potrzebny jeszcze jest dentysta - stomatolog dziecięcy we Wrocławiu.
W miarę pozyskiwania przez dziecko sprawności manualnej, malec zaczyna samodzielnie czyścić ząbki. Pierwotnie na zasadzie zabawy, by z biegiem czasu wyćwiczyć prawidłową technikę czyszczenia ząbków. Bardzo ważne jest nauczenie prawidłowych nawyków higienicznych malucha od samego początku. Miej na uwadze! U małych dzieci zaleca się szczotkowanie metodą ruchów kołowych. Wskazana jest ciągła pomoc dziecku przez rodzicieli przy myciu zębów, nawet do 8 roku życia. Należyte szczotkowanie winno odbywać się dwa razy dziennie z użyciem pasty z fluorem.


Kiedy niezbędny jest stomatolog dziecięcy? Na pierwszą wizytę u dentysty warto przybyć kiedy maluch ma ok. 18 miesięcy.
Jej celem jest przede wszystkim ukształtowanie korzystnego podejścia malucha do otoczenia gabinetu, zabiegów dentystycznych. Wrocław jest miastem w którym na pewno odnajdziemy dobrego dentystę - http://www.dentalcorner.pl/.