Na jakiego rodzaju ogrzewanie postawić?

Najnowsze wpisy

Współczesne technologie podążają w kierunku ekologii i oszczędności. Rośnie także ilość sposobów na grzanie jednorodzinnego domu.


Czy warto wkładać w kosztowną instalację mając nadzieję, iż już niezadługo się zwróci? Czy lepiej postawić na tańsze instalacje grzewcze i płacić więcej za ogrzewanie? Czy opłaci się inwestować w eko podejścia? Możemy ocenić, że najlepiej opalać domek kotłem na węgiel albo drewno bądź pompą ciepła.
Okna drewniane
Source: www.okna-drewniane.eu


Jednak wybór nie jest taki prosty. Poza problematycznym dla otoczenia dymem trzeba brać pod uwagę kłopotliwą obsługę kotła na węgiel a także nieodzowność kontrolowania jego działania. Dla kogoś, kto sporo czasu spędza poza domem, może to być wielki problem.


Ogrzewanie gruntową pompą ciepła jest równie tanie, zaś pod względem wygody jest na przeciwległym biegunie. Nie generuje ona spalin jak też działa zupełnie Automatycznie, tak iż możesz nieomalże zapomnieć o jej obecności. Pompa do studni (więcej opinii na ten temat) ciepła jest napędzana energią elektryczną, jednakże dostarcza ciepło brane z otoczenia, zakumulowane w ziemi, (a zatem osiągalne za darmo) – względem tego uznaje się ją za ekologiczne urządzenie. Na nieszczęście, jest również wiele bardziej kosztowna. Instalacja z kotłem na węgiel kosztuje średnio o 30 tys. zł mniej aniżeli ta z pompą ciepła. Do tego jej zainstalowanie nastręcza wykonania dość kłopotliwej instalacji koniecznej do przyjmowania ciepła z gruntu. Powinniśmy więc rozważyć, czy bez wątpienia większa wygoda a także ekologiczne walory są warte tych pieniążków a także zachodu.
Środki poniesione na wszelkie ekologiczne inwestycje zwracają się dość długo, dlatego w rozważaniach o ich opłacalności należałoby też uwzględnić zmiany cen paliw i energii w przyszłości. Na nieszczęście, trudno przewidzieć, jak duże one będą.