Kominek narożny – zamknięty czy otwarty?

Najnowsze wpisy

Każdy budujący współcześnie nie wyobraża sobie domku bez paleniska w środkowej części salonu wydzielającego błogie ciepło jak też nastrojowe blaski ognia. System ogrzewania kominkowego ma jednak wady oraz atuty.
w biurze projektowym
Author: Green Office Engro
Source: http://www.flickr.com


Kominek z wodnym płaszczem jest to wkład kominkowy który w swojej zewnętrznej obudowie posiada pojemnik regulatory przepływu na czynnik ogrzewający, tak zwany płaszcz wodny. Nagrzany czynnik grzewczy płynie do układu CO w domu po czym nagrzewa pomieszczenia grzejnikami.


Fajnym podejściem może być narożny kominek. Pozwala on na oglądanie płomienia z kilku stron. Stąd nadzwyczaj często lokowany jest na granicy wnętrz. Staje się wtenczas główną osią, wokół jakiej toczy się życie w dziennej strefie. Zarówno kominek otwarty, jak też zamknięty będą mieć swoje zalety. Na otwarty kominek powinniśmy się zdecydować wtedy, kiedy ma on spełniać tylko funkcje estetyczne, a nie stanowić ponadplanowe źródło ogrzewania. Gorejące drewno, nieprzesłonięte szybą posiada niewątpliwe atuty estetyczne, jednak w czasie takiego spalania we wnętrzu zostaje niewiele energii w postaci ciepła. Zamknięty kominek - może nieco mniej uroczy - jest pod tym względem daleko bardziej oszczędny. Doskonale sprawdzi się w roli dodatkowego źródła ciepła. Przy czym możemy nim ogrzewać nie wyłącznie strefę, w której się znajduje, ale nawet cały dom. Powinniśmy wynająć wypróbowanych profesjonalistów, którzy przywiozą z sobą stosowne przybory jak też akcesoria takie jak sznur kominowy.
Aby kominek mógł pracować skutecznie, powinien rozpalany być na pełnej mocy. Natomiast to znaczy, że powinien mieć zdolność akumulowania ciepła — bądź to w obudowie, albo w zewnętrznym zasobniku.