Jakimi sposobami należy dbać o bezpieczeństwo przy przechowywaniu oleju opałowego w swoim domu.

Najnowsze wpisy

Opałowy olej jest coraz popularniejszym rodzajem paliwa, jakie jest stosowane do ogrzewania domów jednorodzinnych i obiektów przemysłowych. Cechuje się dość wysoką energetyczną sprawnością, stosunkowo niskimi kosztami, a dodatkowo uniezależnieniem od zewnętrznych dostawców.
Instalacja oparta na tym paliwie jest w pełni niezależna, oczywiście pod warunkiem że mieć będzie odpowiednią ilość paliwa, nie będzie też wymagać ciągłej pracy, jak będzie to konieczne przykładowo przy kotłach na węgiel i drewno. W każdym przypadku wykonuje się ją tak, aby paliwo dostarczyć raz, ewentualnie dwa razy w roku, a następnie jedynie z niego korzystać. Lecz cały czas trzeba pamiętać o jednej bardzo istotnej rzeczy, to znaczy o tym, że taki olej jest paliwem łatwopalnym i wymaga odpowiedniego poziomu zabezpieczenia. Trzeba go gromadzić w odpowiednio zaprojektowanych zbiornikach z atestem, w miejscach, gdzie nie będzie on dostępu do ognia. Więcej na diesel-oil.pl.

nowoczesny zbiornik na olej opałowy
W jaki sposób trzeba zadbać o bezpieczeństwo przy przechowywaniu oleju na opał (więcej w serwisie https://www.energobielsk.pl/sprzedaz-hurtowa) w domu?Najważniejszą sprawą podczas przechowywania tego paliwa jest przypilnowanie, żeby zbiorniki na olej zapewniały odpowiedni poziom bezpieczeństwa przed rozlaniem, co w efekcie mogłoby prowadzić do pożaru (http://diesel-oil.pl/p/37/zbiorniki http://www.maragency.pl/kategoria/oczyszczalnie/przemyslowe-/6%20na%20olej.html). Dlatego też robi się je z odpowiednich materiałów, najczęściej będzie to albo solidne tworzywo sztuczne, albo blacha stalowa. Przy stali z reguły używane są dwie konstrukcje zbiorników, czyli z jednym i dwoma płaszczami, będą się one różnić poziomem zabezpieczenia przed wylaniem.


Zbiorniki z jednym płaszczem będą wymagać, aby je instalować w specjalnych wannach, które będą zbierać olej jeżeli pojawi się jakaś nieszczelność. Zbiorniki z dwoma płaszczami nie posiadają tej wady, gdyż rolę zabezpieczenia stanowi warstwa zewnętrzna. Nowoczesne zbiorniki mają parę przydatnych przy codziennym użytkowaniu funkcji i mechanizmów, należą do nich na przykład alarmy wykrywające wycieki czy sprawne filtry do paliwa (www.diesel-oil.pl/p/48/filtry%20paliwa.html), dzięki którym jest ono dobrze oczyszczane przed podaniem do pieca.