Jakiego rodzaju surowce wydobywa się w naszych kopalniach oprócz tych najbardziej poznanych, czyli energetycznych? Do czego służy kreda pastewna?

Najnowsze wpisy

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w naszym kraju oprócz węgla albo też Innego rodzaju surowców energetycznych wydobywa się dużo różnych surowców używanych codziennie.


klimatyzator
Author: http://www.homespothq.com
Source: http://www.flickr.com


Nie sposób nie powiedzieć chociażby o kamieniu, którego różne typy wykorzystuje się chociażby na placach budów.


trawertyn
Author: Schüco
Source: Schüco


Granit na pewno jest znany wszystkim, z kolei trawertyn już niekoniecznie. Jest to kamień naturalny, jaki zalicza się do skał osadowych. Podczas powstawania tego kamienia uwalnia się dwutlenek węgla, jaki jest przyczyną tworzenia się widocznych otworków w materiale, jakie zaburzają kamienną strukturę. Właśnie te otworki wpływają na jakość kamienia. Mówi się, że im mniejsza ilość otworów, tym lepsza jakość i wyższa cena surowca. Najczęściej otwory są wypełniane mechanicznie, a sam kamień jest szlifowany, co polepsza znacznie walory wizualne trawertynu. Materiał ten wykorzystywany jest przede wszystkim w budownictwie. Tak do wykończeń zewnętrznych elewacji, jak i wykończeń wewnątrz. Jest on powszechnie używany do wykonania schodów, posadzek czy kominków. Może pojawiać się w łazienkach, wykonuje się z niego miedzy innymi umywalki.
kreda pastewna
Author: bachmot
Source: http://www.flickr.com/photos/bachmont/1302353569/


Kreda (zobacz) pastewna z kolei to węglan wapnia, jaki dodawany jest do pasz dla zwierzaków. Wzbogaca ona dietę zwierząt w tak ważny wapń, jakiego niski poziom może doprowadzić do różnego rodzaju schorzeń, takich jak osteoporoza czy krzywica kości.


Tego typu dodatek do pasz świetnie wpływa na zwierzęta szczególnie w okresie wzrostu, gdy zapotrzebowanie na wapń jest większe. Kreda taka świetnie wpływa na działanie całego organizmu u zwierząt. Od układu nerwowego po kostny jak i mięśniowy.