Jakiego rodzaju podzielnik kosztów ogrzewania ? Jakiego rodzaju mamy wybór? O czym pamiętać?

Najnowsze wpisy

Podzielnik ciepła jest urządzeniem, dzięki któremu jesteśmy w stanie rozdzielić koszt ciepła jaki jest zużyty przez cały blok między poszczególne mieszkania. To jednak nie licznik, jak pewne osoby uważają.Generalnie mamy dwa typy podzielników.


podzielniki kosztów ogrzewania
Author: Rintal Polska
Source: Rintal Polska


Jeden jest cieczowy, następny elektroniczny. Pierwszy jest najbardziej popularny, nie kosztuje dużo, prezentuje się po prostu niczym termometr z dwoma rurkami. Podzielniki kosztów ogrzewania elektroniczne są coraz popularniejsze oraz wykorzystywane w coraz większej ilości domów - (sprawdź więcej). Są dokładniejsze niż cieczowe. Podzielnik cieczowy ma 2 rurki, jakie wypełniane są nieszkodliwą chemiczną substancją.


Pod wpływem ciepła z grzejnika powoli ulega odparowaniu. Lewa rurka pokazuje zużycie z roku poprzedniego, a prawa rurka bieżące zużycie. Zasada jest mało skomplikowana, po prostu im mocniej zagrzany kaloryfer, tym większa ilość płynu będzie odparowywać. Im mniej więc płynu pozostaje w rurce podzielnika, to więcej zapłacimy za ogrzewanie. Tuż obok rurki mamy podziałkę, która umożliwia odczytanie, jak dużo płynu wyparowało. Rozliczanie ciepła jednak coraz bardziej często odbywa się za pomocą podzielnika elektrycznego.


rozliczanie ciepła
Author: Matty Ring
Source: http://www.flickr.com


grunty
Author: Prayitno / Thank you for (4 millions +) views
Source: http://www.flickr.com


Ma on czujnik temperatury, który sprawdza temperaturę grzejnika. Ma też zegar elektroniczny jaki mierzy czas, przez który dana temperatura się utrzymuje. Najdokładniejsze są bez wątpienia podzielniki dwuczujnikowe, ponieważ drugi czujnik sprawdza temperaturę w pomieszczeniu.
Musimy pomyśleć jakiego rodzaju czujnik będzie najbardziej odpowiedni, czy bardziej standardowy, czy jednak bardziej nowoczesny. To nam ułatwi dopasować najbardziej odpowiedni model, jaki zdecydowanie się sprawdzi - http://bmeters.pl/pl/rozliczanie_kosztow_zuzycia_wody_i_ciepla/155/.