Jakie zawiasy dobrać do mebli a jakiego rodzaju do okien?

Najnowsze wpisy

Bez właściwych zawiasów żaden ruchomy składnik w drzwiach czy też bramach nie może działać. One na rynku występują w różnych wersjach.


Tym składnikiem jest zawias.


Nie każdy jednak wie, że zawiasy mogą odróżniać się wzajemnie nie tylko surowcem, z którego są wykonane, ale również konstrukcją i sposobem działania. Szeroki wybór zawiasów, zatem przegubów do mebli zagwarantuje stabilne położenie mebli, ale też płynne funkcjonowanie wszystkich ruchomych elementów. Wybierając przeguby do drzwi szafek, trzeba wybierać je przez wzgląd na surowiec, z którego zostały zrobione. Można nabyć przeguby specjalnie przeznaczone do regałów z drewna, szklanych czy zawierających aluminiową ramkę. Potem trzeba brać pod uwagę rodzaj drzwiczek. Przeguby do drzwi wpuszczanych są montowane w środku szafki i są umieszczone między bocznymi ściankami. Kiedy drzwi montowane są po zewnętrznej stronie korpusu, wtedy zamontujemy inne przeguby. Jeszcze inne są montowane do drzwi składanych albo narożnych.


tynk silikonowy
Author: LAKMA
Source: LAKMA


Specjalne zawiasy montowane są w bramach. Powinny one spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące odporności. Najczęściej są one wykonywane ze stali ocynkowanej. Musimy przede wszystkim uważać na ciężar, który mogłyby wytrzymać. Można też nabyć zawiasy samozamykające. Nastawiane przeguby bramowe mają odpowiedni zakres regulowania. Mogłyby być spawane albo przykręcane. Toczone przeguby bramowe moglibyśmy kupić z kulką albo bez niej.
Możemy kupić również zawiasy specjalne z podkładką z mosiądzu. Do lekkich bram oraz furtek możemy nabyć przeguby bramowe pasowe. Podczas kupna przegubów okiennych, trzeba zwracać uwagę na materiał, z jakiego jest wykonane okno.