Jakie zagadnienia z zakresu księgowości bądź spraw kadrowych mogą sprawić najwięcej kłopotów wszystkim jeszcze niedoświadczonym przedsiębiorcom

Najnowsze wpisy

Początkujący biznesmeni muszą się dużo nauczyć zanim zarejestrują własną działalność gospodarczą. W najmniej korzystnej sytuacji pozostają Ci, którzy zamierzają prowadzić jednoosobową firmę, bo na nich spada ogrom obowiązków. Zwłaszcza początki bywają bardzo trudne, gdyż trzeba wtedy zmierzyć się z problemami, o których nierzadko ma się małe pojęcie.

Przepisy prawne
Author: Tori Rector
Source: http://www.flickr.com
Można rzecz jasna znaleźć pomoc, lecz za udzielenie porad należy drogo zapłacić, np. radcy prawnemu. Z tego powodu część początkujących przedsiębiorców bierze byka za rogi - na własną rękę starają się np. prowadzić rachunkowość swojej firmy. Przekonajmy się, jakie zagadnienia muszą bardzo dobrze poznać. Jeszcze zanim nasz elektryk czy hydraulik w ogóle zacznie przyjmować zlecenia, musi załatwić mnóstwo tzw. spraw papierkowych.

Od niedawna firmę można zarejestrować bez biegania do kilku urzędów, co na pewno staje się sporym ułatwieniem. W stosownych drukach trzeba wypełnić pola, a w nich przedsiębiorcy precyzują, jakie formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej wybrali i gdzie będzie miała siedzibę spółka (www.poradnik.wfirma.pl/-jaka-wybrac-forme-dzialalnosci-gospodarczej). Jeżeli ktoś nie planuje mieć kontrahentów, to sam pójdzie do urzędu i dopełni wszelkich formalności.

Powróćmy jednak do kwestii typowo księgowych. Ustawa o vat jest dla właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej tak istotnym pismem jak Biblia dla księdza (http://poradnik.wfirma.pl/-zmiany-w-ordynacji-podatkowej-oraz-ustawie-o-vat). Na szczęście nie ma potrzeby znać dokładnie wszystkich przepisów. Wystarczy tylko skupić się na najważniejszych punktach, które dotyczą konkretnego usługodawcy. Przydałaby się także umiejętność wypisywania faktur i przynajmniej połowiczna znajomość pozostałych rozporządzeń, aby w razie potrzeby wiedzieć, gdzie poszukiwać wyjaśnień.


Prawdziwe trudności zaczynają się jednak dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca musi zatrudnić dodatkowego pracownika. Obowiązki, które nakłada ustawa na zleceniodawców są liczne, więc elektrykowi trudno byłoby ogarnąć tak rozległy temat, a poza tym orientować się w niuansach. Nie oszukujmy się, skrócenie okresu wypowiedzenia lub wymiar czasu pracy to wyrażenia niemalże nieznane rzemieślnikom (http://poradnik.wfirma.pl/-skrocenie-okresu-wypowiedzenia). Wtedy najlepiej powierzyć prowadzenie ksiąg rachunkowych biurowi rachunkowemu. Należy jednakże pamiętać o tym, aby w miarę możliwości systematycznie poszerzać wiedzę z zakresu finansów, ponieważ o swoje ciężko zarobione pieniądze zawsze warto odpowiednio się zatroszczyć.