Jakie wykorzystanie może posiadać mosiądz oraz co to za metal?

Najnowsze wpisy

Wiele profesjonalnych sprzętów jest stworzonych z jakiegokolwiek konkretnego metalu. Może to być np. żelazo, cyna czy miedź. Każdy z tych metali posiada swoje cechy. Jest jeden szczególny, jakiemu należałoby się przyjrzeć, a jaki jest połączeniem miedzi oraz cynku.


Ten metal to mosiądz.
mosiądz
Source: pixabay.com


To połączenie miedzi z cynkiem, który jest wielokrotnie używany na okucia wejściowe czy elementy armatury np. łazienkowej. Dodatkami do niego mogą być ołów, cyna czy też krzem. Mosiądz to metal (więcej tutaj), który cechuje się żółto-złotym odcieniem i bywa czasami cięższy niż stal. Mosiądz jednofazowy posiada do 30% cynku i cechuje się dobrą giętkością w temperaturze ok. 21 st. Celsjusza, z tego też powodu przetwarza się go na zimno. Jego wytrzymałość rośnie wraz z objętością cynku. Niezwykle często używany do produkcji łusek amunicji. Mosiądz posiadający dwie fazy ma średnią trwałość oraz wspólnie ze wzrostem zawartości cynku zmniejsza się jego miękkość.


Z powodu na cechy techniczne i praktyczne, mosiądz ma w przemyśle niezwykle obszerne wykorzystanie. Przedmioty z takiego metalu wyprodukowane to armatura. Ma zastosowanie w przemyśle elektrotechnicznym czy chemicznym. Bardzo często stosuje się go do wytwarzania elementów ozdobnych w metaloplastyce przykładowo klamki. Bardzo często się zdarza, że zaniedbany mosiądz wygląda nieładnie, lecz w prosty sposób można temu zaradzić. Złączenie białego octu i soli jest najbardziej efektywnym rozwiązaniem na niwelowanie brudu z mosiądzu. Kwas zawarty w occie może ułatwić usunięcie korozji na płaszczyźnie metalu. Sól natomiast może działać jako preparat ścierny, ale także ułatwia działanie kwasu.
Jeśli na towarach z mosiądzu zgromadził się brud i kurz, powinien wystarczyć płyn do mycia naczyń. Jeśli na mosiężnych produktach jest tłuszcz, to efektywnie z nim poradzi sobie mydło.