Jakie wybrać oświetlenie do hali produkcyjnej? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym zagadnieniem?

Najnowsze wpisy

Hale produkcyjne potrzebują oświetlenia najnowocześniejszego oraz doskonale zaplanowanego. Światło może bowiem wspierać zdolność produkcyjną pracobiorców, zwiększać ich bezpieczeństwo a także mieć wpływ na redukcję liczby wad produkcyjnych. O czym należy pamiętać realizując oświetlenie hal produkcyjnych? Najistotniejszym celem realizacji oświetlenia we wszystkich obiektach fabrycznych będzie zapewnienie poziomu natężenia światła, właściwego dla pracy wzrokowej.
Taki plan powinien spełniać kilka podstawowych założeń. Możemy wymienić: Prawidłowy dobór poziomów intensywności oświetlenia na płaszczyznach pracy oraz w sąsiedztwie miejsca pracy. Zapewnienie poprawnej równomierności światła w polu zadania jak też bezpośrednim sąsiedztwie. Osiągnięcie właściwego rozkładu luminacji. Zagwarantowanie odpowiedniego współczynnika oddawania kolorów. Dobór systemu efektywnego, trwałego a także - sprawdź informacje - bezproblemowego w eksploatacji.

led
Author: SparkFun Electronics
Source: http://www.flickr.com
Trzeba pamiętać, iż oświetlenie przemysłowe LED zależne jest od powierzchni, w której będzie ono funkcjonować. Na halach wykorzystuje się w większości wypadków oprawy typu high-bay, świecące zimno-białym światłem. Rozlokowane w regularnych odstępach na całej powierzchni sklepienia zapobiegają powstawaniu rewirów niedoświetlonych (http://www.theusled.com/produkty/prometheus/). To ważne z punktu spojrzenia pracobiorców, jakich wzrok, z przyczyn bezpieczeństwa a także komfortu pracy, nie powinien być narażony na częste zmiany mocy światła. Należy także zatroszczyć się o to, żeby ustrzec się sytuacji w jakiej światło odbija się od machin jak też elementów wnętrza rażąc pracobiorców. Podobne zjawisko zwie się olśnieniem, zaś jego konsekwencją może być obniżenie zdolności rozpoznania szczegółów a także rzeczy. To kolejny element wpływający na bezpieczeństwo i komfort pracy, a także (kliknij) na zdolność produkcyjną pracowników. W szczególności, jeżeli przeprowadzają oni czynności manualne wymagające koncentracji oraz dokładności.
Poprawnie zaprojektowane oświetlenie może także powiększyć efektywność energetyczną obiektu. Jest to jeden z celów, który firmy i zakłady powinny spełnić, ażeby sprostać przyszłym jak też obecnym normom ekologicznym. Z tego powodu w oświetleniu przemysłowym warto wykorzystywać oprawy przemysłowe LED z systemami sensorów ruchu oraz pomiarów intensywności światła (czytaj o firmie Theus Led). To trop do realizacji oświetlenia przyjaznego pracownikom, a także nowoczesnego oraz energooszczędnego.