Jakie mamy popularne konstrukcje stropu? Jak prezentują się poszczególne etapy przygotowywania takich stropów?

Najnowsze wpisy

Strop to bardzo ważna konstrukcja podczas stawiania domu. Pracę nad nim można rozpocząć gdy już ściany postawione są na pożądaną wysokość oraz są odpowiednio wypoziomowane. Jak wygląda praca nad taką konstrukcją stropu oraz jakie są jedne z popularniejszych rodzajów?

Monolityczny strop musi posiadać od spodu pełne deskowanie. Aby ułatwić sobie wykonanie tego zadania możemy skorzystać gotowych deskowań, co jest sporym ułatwieniem prac. Następnie układane są w tego typu deskowaniu pręty zbrojeniowe o wymiarach opisanych w projekcie budynku. Natomiast z reguły są pręty główne, od jakich odchodzą cienkie, jakie przebiegają poprzecznie. Niektóre z głównych prętów powinny być odgięte tam, gdzie dochodzą do ściany jak również wchodzić w wieniec stropowy. Najprościej jest zamówić gotowe pręty, które przygotowuje się według projektu, wtedy prace żelbetowe pójdą sprawnie oraz nie będzie potrzeby, by poprawiać różnego rodzaju błędów w trakcie montażu.

Doczytaj: http://nelsa.pl/specjalizacje/schody żelbetonowe
Author: Steve Snodgrass
Source: http://www.flickr.com/photos/stevensnodgrass/2450012754/sizes/l/
Innym rodzajem jest strop gęstożebrowy. Nie potrzeba w tym wypadku całkowitego deskowania, jak to miało miejsce powyżej. Można belki od stropu podeprzeć. Służą do tego przykładowo stojaki szalunkowe. Jak belki zostają ułożone, podpory należy wypoziomować. Potem układa się pustaki (więcej o porotherm) stropowe, a w następnej kolejności wykonywane jest zbrojenie. Takie pręty biegnące prostopadle do belek sprawiają, że ewentualne przygięcie stropu jest mniejsze. Chroni ono również przed tworzeniem się pęknięć na stropie. Przygotowany wieniec można odeskować, taka konstrukcja jest następnie zabetonowana. Nim to jednak nastąpi, to trzeba dobrze wszystko polać wodą, aby pustaki (zobacz stropy) nie pobierały wody z betonu. Gdy na takich pustakach zostaną ułożone łaty z drewna, to rozpocząć można porywanie betonem.

Do zrobienia stropu można także zastosować płyty kanałowe. Mowa o stropie z płyt prefabrykowanych. Ściany nośne wyrównuje się mocną zaprawą. Gotowe płyty przenoszone są od razu z samochodu ciężarowego na konkretne miejsce, gdzie już rozłożona jest rzadka zaprawa. Szczeliny zakleja się betonem, a następnie możemy ułożyć zbrojenie wieńca i zalać go również betonem. To jedynie wybrane konstrukcje, natomiast są one dosyć popularne. Jak widzimy taka budowa, to sporo czasu, pracy oraz potrzebnej specjalistycznej wiedzy, z tego powodu jest to czynność, jaką dobrze jest zostawić fachowcom. Zajmą się oni całą budową, jak też innymi czynnościami, takimi jak elektromontaż instalacji - ciekawa strona. Mowa tu o czynnościach, które nie sposób jest zrobić bez odpowiedniego sprzętu oraz wiedzy.