Jaki powinien być ciekawy i całkowicie bezpieczny plac zabaw dla naszych pociech?

Najnowsze wpisy

Zabawa ma do spełnienia w życiu naszych pociech bardzo ważną rolę. Dla dzieci zabawa to nie tylko miłe spędzanie czasu, ale przede wszystkim możliwość nauki niezbędnych umiejętności, które są konieczne do właściwego rozwoju każdego dziecka. Zabawa na świeżym powietrzu, a zwłaszcza na odpowiednio urządzonym placu zabaw sprzyja nie tylko rozwojowi dziecka, ale także jego zdrowiu. Jak powinien prezentować się bezpieczny plac zabaw dla dzieci?

Plac zabaw powinien przede wszystkim gwarantować naszym pociechom bezpieczeństwo. Bezpieczne powinny być nie tylko rozmaite urządzania, które umieszczone zostały na placu. Równie istotne są nawierzchnie na place zabaw. Wspomniane nawierzchnie na place zabaw muszą solidnie chronić dziecko w sytuacji, kiedy ono upadnie. Szczególnie znaczący jest dobór rodzaju nawierzchni pod huśtawkami, zjeżdżalniami i karuzelami. Pod tymi urządzeniami doskonale sprawdzą się nawierzchnie mineralne. Wspomniana Nawierzchnia mineralna wykonywana jest z naturalnych materiałów. W przeważającej części przypadków do jej produkcji używany jest łubek górski. Decydując się na nawierzchnię mineralną, można urządzić bezpieczny, ale również naprawdę estetyczny plac zabaw, gdyż jest ona oferowana w szerokiej palecie barw.
plac zabaw
Author: Michael Coghlan
Source: http://www.flickr.com


Kolejna kwestia, którą należy poruszać to urządzania, które ustawiane są na placach zabaw. Na placach zabaw na terenie polskich miast zobaczyć można coraz więcej urządzeń , które wyprodukowano z drewna. Klej do drewna (http://www.interchemol.com.pl/produkty/kleje-poliuretanowe/kleje-do-drewna), który służy do montażu tych sprzętów powinien być na tyle mocny, aby w trakcie eksploatacji nie doszło do samoczynnego demontażu tych urządzeń.


Klej do drewna powinien być także odporny na wpływ warunków atmosferycznych, sprzęty te będą przecież ustawione na świeżym powietrzu. Z uwagi na warunki eksploatacji wszelkie zrobione z drewna elementy urządzeń muszą zostać powleczone także odpowiednio dobranym środkiem impregnującym. Zarówno klej, jak i środki impregnujące powinny spełniać normy odnoszące się do bezpieczeństwa zabawek. Także farby, którymi powleczone są wszystkie, zarówno te zrobione z drewna, jak i zrobione z metalu części urządzeń powinny posiadać odpowiednie atesty. Sprawa bezpieczeństwa dzieci na placu zabaw jest bardzo ważna, nie można o tym zapominać przy jego wykonywaniu.