Jaki hałas jest szkodliwy?

Najnowsze wpisy

Hałas jest zjawiskiem niekorzystnym, wywołuje on rozdrażnienie, uczucie znużenia, a szczególnie zmęczenie narządu słuchu. Hałas ma ujemne działanie na zdrowie.


Przesadny hałas oddziałuje ujemnie na ludzki organizm, co przejawia się zmęczeniem, trudnością w koncentracji oraz nauce, zakłóceniami orientacji, zirytowaniem, wzrostem ciśnienia krwi, bólami jak też zawrotami głowy oraz w najgorszym razie czasowym albo trwałym uszkodzeniem uszu.
U malutkich dzieci hałas wywołuje niepokój, niepewność, płacz. Nie wszyscy są podobnie czuli na uszkodzenie uszu zaistniałe na skutek długookresowego oddziaływania harmideru. Elementami powiększającymi czułość są czynniki genetyczne, stan ogólny zdrowia, i warunki otoczenia. Najogromniejszą wrażliwość na oddziaływanie harmideru objawiają małe dzieci a także młodzież. Szczególnie narażone są też osoby, u jakich w rodzinie występuje uszkodzenie słuchu, osoby przebywające w głośnym otoczeniu przez dłuższy czas, jednostki chore, jakie leczone są farmaceutykami potencjalnie uszkadzającymi słuch, osoby cierpiące na nadwrażliwość słuchową, jednostki z niedosłuchem, jaki w wyniku przebywania w hałasie może się jeszcze bardziej nasilić.


ziarna pszenżyta przesypujące się przez dłonie młynarza
Author: Olearys
Source: http://www.flickr.com


U ludzi dorosłych, hałas o nasileniu przekraczającym próg bólu, który działa impulsowo, jednorazowo jak też krótkotrwale, może być powodem urazu akustycznego.
Zaś przewlekły akustyczny uraz powstaje jako efekt długofalowego narażenia na hałas, jaki nie przewyższa progu bólu, najczęściej o natężeniu 90 - 95 dB albo niewiele większym. Należy się zatem zaopatrzyć w tak zwany decybelomierz po czym zmierzyć nasilenie harmideru w swym otoczeniu.