Jak wybrać dobrego, biegłego psychoterapeutę?

Najnowsze wpisy

Psychoterapeuta to wykwalifikowany znawca, jaki nie tylko ma wyższe wykształcenie (tak jak na przykład psycholog), lecz w dodatku ukończył kurs z zakresu psychoterapii. Jedynie taka osoba ma wyborne uprawnienia do prowadzenia psychoterapii. Dzisiaj coraz więcej ludzi korzysta z usług psychoterapeuty, bo tempo dzisiejszego życia, troski oraz problemy dnia dziennego, w wielu przypadkach istotnie odbijają się na naszym zdrowiu oraz psychice.
Nieradzenie sobie z problemami zdoła kierować do depresji, i nawet prób samobójczych, wobec tego wskazane jest wyszukiwać fachowej pomocy u psychoterapeuty. Lecz jak odnaleźć dobrego, pierwszorzędnego specjalistę - psychoterapeutę?
Przeglądając różnorodne propozycje psychoterapii, wskazane jest zwrócić uwagę na to, czy dany psychoterapeuta przynależy do stowarzyszeń zawodowych. Jeśli jest członkiem stowarzyszenia psychoterapeutycznego, wtenczas mamy pewność, iż jest to osoba solidna oraz (sprawdź te propozycje) godna zaufania - zapoznaj się z ofertą dobrego psychoterapeuty w Krakowie. Dobierając psychoterapeutę, warto prześledzić jego doświadczenie, zapoznać się z opiniami na temat jego pracy, oraz także zorientować się czy dany psychoterapeuta dotrzymuje tajemnicy zawodowej.


czytaj więcej o terapii
Source: flickr.com
Powinno się pamiętać, że jedynie w wyjątkowych sytuacjach psychoterapeuta ma prawo odejść od reguły utrzymania tajemnicy zawodowej. Do takich sytuacji należy zamiar samobójstwa, planowanie morderstwa i tak dalej. Bez wątpliwości dobry psychoterapeuta (zobacz najlepszy psycholog we Wrocławiu) Kraków nie zacznie unikać odpowiedzi na pytania połączone z jego wykształceniem, ukończonymi szkoleniami czy też kursami zawodowymi, nie będzie również narzucać pacjentowi własnego światopoglądu i osobistych przekonać.


Odpowiedni psychoterapeuta to też taki, który proponuje dogodne, zaś nie wygórowane stawki, wobec tego wskazane jest zorientować się, jakie opłaty za psychoterapię obowiązują w miejscu Twojego zamieszkania. W czasie wyboru dobrego, odpowiedniego psychoterapeuty trzeba też zwrócić uwagę na jego osobowość. Czy jest to osoba uczciwa, posiadająca odpowiednie podejście do pacjenta? Czy czujemy się przy nim swobodnie oraz bezpiecznie, a może odczuwamy drobny lęk albo dyskomfort? Wskazane jest szczerze odpowiedzieć sobie na te pytania przed wyborem dobrego psychoterapeuty.