Jak prawidłowo oświetlić pokój dzienny?

Najnowsze wpisy

Przewidując oświetlenie salonu trzeba pamiętać o charakterze tego pomieszczenia jak też pełnionych przez niego mnogich funkcji.


Salon jest bowiem wnętrzem w mieszkaniu, w którym lokatorzy spędzają większą część czasu wolnego.
oświetlenia
Author: Robert Cupisz
Source: http://www.flickr.com


Służy on m.in. do spotkań z rodziną, przyjaciółmi, czytania lektur, oglądania programów TV i do odpoczynku. Stąd też oświetlenie salonu powinno być wszechstronne a także dopasowane do pełnionych w danym momencie funkcji. Koniecznie trzeba także zapewnić możliwość regulacji liczby ogólnego światła. Wybór oświetlenia najlepiej zostawić projektantowi.


Dobrze zaplanowane oświetlenie, a przede wszystkim źródła światła odpowiednie pod potrzeby późniejszego użytkownika będą cieszyć w czasie rodzinnej imprezy, oglądania telewizji czy pracy. Najodpowiedniej uplanować wiele, na ile to możliwe, równomiernie rozmieszczonych źródeł światła niewielkiej mocy. Tenże układ pomoże otrzymać duże natężenie światła w chwili gdy jest potrzebne bądź spokojne światełko przy wieczornym wypoczynku. Jest mnóstwo kolorów światła. I tak: jeżeli w kuchni konieczna jest w miarę jednorodna barwa światła, w łazience o najodpowiedniejszym współczynniku oddawania barw, to w salonie powinien decydować gust oraz potrzeby użytkownika. Barwy światła możesz bez trudności mieszać, uzyskuje się w ów sposób interesujące efekty a także ogromną swobodę konstruowania atmosfery.
Dla oka ludzkiego najlepsze z możliwych rodzajów oświetlenia będzie takie, jakie daje łagodne, mocno zdekoncentrowane światło. Wypływa to z faktu, że do minimum ograniczony wtenczas będzie tak zwany współczynnik olśnienia. Minusem owego rozwiązania będzie duża strata energii.