Jak niewielkim kosztem zbudować funkcjonalny dom? Projekty małych domów sprawdzonym rozwiązaniem

Najnowsze wpisy

Dzisiejsze rodziny nie chcą wielkopowierzchniowych domów, które do tego są często nieopłacalne w utrzymaniu. Dzisiejsze rodziny stawiają na funkcjonalizm i oszczędność. Obecne budownictwo a także nowoczesne technologie pozwalają obecnie spełnić te oczekiwania.


kontynuuj
Author: Bitterroot
Source: http://www.flickr.com
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu domy były budowane dla rodzin wielopokoleniowych. Dziś rodzina liczy najczęściej 3-5 osób, przez co też projekty domów znacznie odchodzą od tych sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. W dzisiejszych czasach mało kto wybiera dom (szczegółowe informacje) o powierzchni na przykład 300metrów kwadratowych. Obecnie nie potrzeba nam długich korytarzy prowadzących do czterech czy pięciu sypialni, bo obecna rodzina nie liczy już czworo czy więcej dzieci, a zazwyczaj jedno albo dwójkę. Obecnie stawia się na niskie zabudowy, częściej parter z poddaszem, z maksymalnie trzema pokojami. Istotne jest przy tym, aby było funkcjonalnie i niedrogo w utrzymaniu. Dlatego też nowoczesne budownictwo coraz bardziej oferuje projekty małych domów.


Projekty tego rodzaju zakładają zwykle powierzchnię wielkości 100-150m2, na której znajdują się: kuchnia z jadalnią, salon i pokój z łazienką (zwykle przeznaczony dla gości, jak również – w górnej części domu, tzw. część sypialniana, w której mieszczą się 2-3 pomieszczenia do spania jak również większa łazienka przeznaczona dla domowników. W odróżnieniu od starszych projektów, współczesne projekty małych domów podobne są do projektów mieszkaniowych w blokach i zakładają sypialnie wielkości 10-12m2. Większe powierzchnie tyczą się zwykle salonu i kuchni, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu odpoczywając i wspólnie się bawiąc. Dzięki takiej optymalizacji powierzchni wnętrz i odpowiednim rozmieszczeniu pomieszczeń jesteśmy w stanie znacząco oszczędzić na ogrzewaniu domu, jak również – co ważne szczególnie dla pań – na porządkach. Oprócz niższych kosztów utrzymania projekty małych domów pomagają także znacznie zaoszczędzić na budowie (izokliny) samego domu. Wiadome - mniejsza powierzchnia to niższy koszt wykonania. Użycie do tego innowacyjnych rozwiązań technologicznych pomaga przy tym dodatkowo zmniejszyć koszty ogrzewania i zużycia wody. A takich rozwiązań jest wiele, jak np. pompy ciepła, kolektory słoneczne, no i najprostsze – oświetlenie LED. Wbrew pozorom, cena zakupu żarówek LED nie jest już drogim wydatkiem, a ich opłacalność można odczuć już po pierwszym rachunku za prąd.


Zakup nowatorskiego projektu domu umożliwia znacząco obniżyć koszty budowy domu. Zastosowanie nowoczesnych technologii przy budowie domu pomoże dodatkowo obniżyć koszty jego utrzymania. W efekcie może się okazać, że budowa i utrzymanie domu wcale nie są dużo większe od mieszkania w bloku. A o wiele bardziej komfortowe.