Jak należy zdefiniować architekturę? Czym jest, o jakich sprawach pamiętać?

Najnowsze wpisy

Niby każdy wie, co to jest architektura, ale czy rzeczywiście? Ogólnie jest to zespół obiektów materialnych, które są tworzone przez człowieka oraz są związane trwale z danym miejscem.
To jakiego rodzaju architektura (sprawdź więcej) pojawi się w określonym miejscu jest bardzo ważne dla otoczenia, więc powinna wpisać się w jej ogólny klimat, a też uwzględniać uwarunkowania historyczne.


Na miano architektury zasługuje w sumie wszystko: mieszkalny czy wielorodzinny, budynki użyteczności publicznej, drogi, mosty, lecz również ławki jak również ogrodzenia. To oczywiście nie wszystkie przykłady, lecz nie wypiszemy kolejnych, gdyż musielibyśmy mocno powiększyć objętość artykułu, a tu nie o to chodzi. Najważniejsze, ażeby wiedzieć czym jest architektura, poznać jej sens.


Są też jednakże inne znaczenia tego terminu, ponieważ można tak zdefiniować dyscyplinę organizującą oraz kształtującą przestrzeń w różnych formach, jakie są niezbędne do zaspokojenia materialnych, ale również duchowych potrzeb człowieka. W architekturze najbardziej ważne są trzy elementy. Pierwszy z nich to solidność, co oznacza, że każdy z projektów powinien być bardzo wytrzymały, stworzony na prawdziwie pokaźnych fundamentach. Inna składowa to użyteczność, czyli tworzone rzeczy powinny być funkcjonalne, przeznaczonego do konkretnego celu.


Białe rolety w domowych wnętrzach
Author: Franc Gardiner
Source: Franc Gardiner


Ostatnia z wymienionych - piękno podkreśla, że stworzone rzeczy muszą prezentować się ładnie, charakteryzować się dobrym smakiem i gustem.
Jeżeli będą zachowane takie trzy elementy, to każda z tworzonych się budowli będzie prezentowała się idealnie. Z tym oczywiście jest różnorodnie, ale obok kiepskich form architektury odnajdziemy również te wybitne, jakie zasługują na uwagę.