Jak dopasowywać najlepsze uszczelki, z jakiego typu materiału muszą być zbudowane? Jaki jest wybór, o czym pamiętać?

Najnowsze wpisy

Gdy zastanawiamy się nad wyborem uszczelki, jaką będziemy używać w naszym wyrobie, to nie powinniśmy koncentrować się jedynie na jej kształcie albo cenie. Tak samo ważny, a nawet bardziej istotny jest surowiec, z którego została ona zrobiona. Jak więc zakupić najbardziej odpowiednią uszczelkę, żeby spełniała swoje zadania?

Uszczelka
Author: glass24.pl
Source: glass24.pl
Przede wszystkim najlepiej wybierać najbardziej odpowiednie modele, jak uszczelki ptfe (http://gambia.net.pl/uszczelki/), ale także bardzo niezbędne jest, ażeby zdawać sobie sprawę, jaki istnieje podział ze względu na stosowane materiały. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czym się odznaczają się poszczególne rodzaje uszczelek. To też jest pomocne, gdy mamy do wyboru pozostałe rodzaje podobnych produktów, np. profile gumowe. Na pewno jednym z najbardziej znanych i używanych materiałów jest plastyfikowany polichlorek winylu.

Jest z pewnością bardziej tani i bardziej bezproblemowy w produkcji od stosowanego od lat kauczuku EPDM, ponieważ termoplastyczne przetwórstwo zmniejsza proces wulkanizacji, więc sprawia, iż taka produkcja jest tak naprawdę bezodpadowa. Uszczelnienia z plastyfikowanego PVC robi się metodą wytłaczania w postaci profilu o właściwym kształcie. Tego typu kształt powinno się dobierać w taki sposób, ażeby dokładnie przylegały do uszczelnianych elementów. Materiał tego rodzaju można dowolnie modyfikować, dzięki czemu uzyskamy rezultat uszczelniania o znacznym wachlarzu zastosowań, które są odporne na różnorodne zabrudzenia, jak oleje - więcej treści na ten temat - czy tłuszcze.Inny rodzaj to termoplastyczne elastomery. Tak samo jak poprzedni typ nie wymagają wulkanizacji, możemy je przetwarzać różnorodnymi sposobami stosowanymi w sytuacji konwencjonalnych tworzy termoplastycznych. Taki proces przetwórstwa tych elastomerów jest na pewno bardziej łatwy w porównaniu z mieszankami gumowymi, natomiast właściwości wyrobów są w wielu okolicznościach prawie porównywalne z właściwościami wyrobów na bazie kauczuków EPDM.

Przy tym wszystkim nie możemy zapominać, iż najlepszy dobór kształtu uszczelki ma wielki wpływ na jej charakterystykę. W wielu wyrobach, które nie są narażone na wpływ agresywnych czynników uszczelnione z mniej profesjonalnego materiału będzie także spełniało swoje funkcje, a jednocześnie to rozwiązanie stanie się tańsze. Zawsze więc należy pamiętać o wyborze jak najlepszych materiałów, nie jest ważne czy to uszczelki, profile czy szczeliwa (poznaj oferty).