Jak daleko musi być zamontowana szafka gazowa w wypadku domu jednorodzinnego?

Najnowsze wpisy

We właściwy sposób wykonana instalacja gazowa zapewnia nie jedynie poprawne wysyłanie energii, lecz też bezpieczeństwo mieszkańców domu. W czasie budowy instalacji należy się trzymać uznanych norm.


Szafka gazowa jest składnikiem instalacji gazowej, w gdzie znajdziemy reduktor ciśnienia, gazomierz oraz główny zawór. Zawór musi zostać w odpowiedni sposób zabezpieczony, gdyż to on doprowadza gaz do wszystkich odbiorców. Bardzo ważna jest lokalizacja zaworu. Odległość od poziomu terenu i drzwi powinna wynieść co najmniej 0,5 metra. Ale polecane jest podwojenie takiej odległości. Powinien być również wykonany z odpowiedniego materiału, czyli brązu lub miedzi. Reduktor jest wykorzystywany do zmniejszenia ciśnienia do poziomu ok. 5 kPa. To akurat dzięki temu będzie prawdopodobne wykorzystanie gazu do obsługiwania kuchenek w naszych mieszkaniach. Najważniejsze jest to, aby był mocno zamontowany. Gazomierz poza skrzynką montuje się w specjalnym szybie z wentylacyjnym systemem albo w pomieszczeniu, w którym jest kratka wentylacyjna. Trzeba zadbać o to, żeby był on zamontowany ok. metra od najbliższych urządzeń gazowych, 2,5 metra nad ziemią oraz co najmniej pół metra od drzwi oraz pozostałych otworów.


szafka gazowa
Author: sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Również sama szafka powinna spełniać określone wymagania. Szafka gazowa powinna zostać umieszczona w odległości nie większej niż dziesięć m od obiektu wielorodzinnego. W wypadku domów jednorodzinnych, dopuszczalne są odległości większe. Wtedy skrzynka gazowa jest instalowana w linii płotu. Powinien być jednak bezproblemowy dojazd do skrzynki. Znaczenie posiada to przy rozmaitych awariach bądź różnego rodzaju klęskach żywiołowych.


Może być skrzynka gazowa plastikowa, jaka jest stosowana zazwyczaj w domach jednorodzinnych. Dostępne są skrzynki do montowania na linii ogrodzenia i wersje wolnostojące albo do montowania w specjalnej wnęce.