Ile może wynieść współczynnik "U" w wypadku typowych okien plastikowych i tych energooszędnych?

Najnowsze wpisy

Jedna z prac, jakie mogłyby być zrobione przy okazji kapitalnego remontu domu czy mieszkania, może być wymiana okien. Dobre okna zapewniają ochronę przed hałasem i właściwą temperaturę powietrza.
Niestety duża ilość producentów oraz różna jakość obsługiwania klienta sprawiają, że pozornie łatwy zakup bardzo się utrudnia. Jeśli jednak zaczniemy szukać danych na taki temat przeczytamy, że obecnie niezwykle często stosowane są okna energooszczędne. Znaczy to, że powinny one gwarantować właściwą temperaturę tak w lecie, jak i w zimie. W rzeczywistości wszystkie okna mają tzw. współczynnik przenikania ciepła. Jeżeli chodzi o okna wykonane z takiego surowca jak PCW, to mógłby on wynieść 0,5W/m2K. Należy dodać, że typowe okna plastikowe posiadają współczynnik przenikania ciepła w wysokości 1,6W/m2K. Poza tym jeżeli porównujemy różne oferty, powinnyśmy też zwrócić uwagę oddzielnie na parametry, które dotyczą szyb i profilu.


pcw
Author: Sam Sherratt
Source: http://www.flickr.com


Podczas kupna domu detale odnoszące się do otworów okiennych muszą być w centrum naszej uwagi tak, jak sprawy dotyczące wykorzystanych tynków lub ocieplenia poddasza. Trzeba mieć w pamięci, że zamiana okien w całym domu byłaby niezwykle droga. Trzeba myśleć perspektywicznie szczególnie, że obecnie okna z PCV posiadają parametr "U" taki, który za np. 10 lat będzie już przeżytkiem. A statystyki przekonują, że okna zmienia się średnio raz na ok. 40 lat.
Przy zakupie okien nie powinno się więc zbyt oszczędzać a traktować dobre okna z PCW jako lokatę na długie lata. Można je stosować zarówno jako okna w pokojach, do piwnic czy okna dachowe.