Homo sapiens od dawna w różny sposób pragnął uzewnętrznić swe myśli - jednym ze sposobów były rysunki na ścianach

Najnowsze wpisy

Do naszych czasów, mimo że minęły tysiące lat, naczelny kocha przekazywać swoje emocje i marzenia - na płótnie. Niedawno pojawiły się nowe wersje sztuki - graffiti czy murale.


obrazeczek - firma
Author: Presidencia de la República Mexicana
Source: http://www.flickr.com


pracownicy
Author: Fabrice Florin
Source: http://www.flickr.com
Powróciliśmy do początków - do rysowania na ścianie.


Owszem nie malujemy już w grotach i nasze rysunki nie są małe, ale mural z reguły bywa stosunkowo duży. Powinien przykuć wzrok, zaintrygować - z tego powodu musi być widoczny. Twórca często zwraca się do przechodniów z jasnym przekazem. Mural bywa formą zaprezentowania uczucia lub przekonania. Z tego powodu murale (dalej), w przeciwieństwie do graffiti, posiadają stosunkowo jasny przekaz. Rzecz jasna posiłkują się symboliką, ale w sferze jasnej dla większości z nas, gdzie graffiti pełna analiza często używa haseł zrozumiałych tylko dla wąskiej grupy odbiorców.


Artystyczne malowanie ścian jest ostatnio popularne. Możemy taki malunek zamówić - więc nie jest to forma nielegalna. Właściciel budynku zgadza się na namalowanie dzieła. Jest to dla niego także pewna forma promocji, gdy przykładowo prowadzi hotel. Ciekawy mural może rozsławić jego biznes na całe miasto. Ostatnio organizowane są nawet wycieczki tropem murali w niejednym mieście, gdzie możemy posłuchać o dziełach oraz artystach. Niezwykle interesujące doświadczenie.


Murale ostatni są stosunkowo popularne.


Mamy możliwość je zobaczyć niemal we wszystkich wielkich miastach na każdym kontynencie. Ich twórcy są dość cenionymi i często sławnymi artystami, którzy od czasu do czasu robią murale nawet na zamówienie.