Energooszczędny dom – dowiadujemy się czy to się opłaca? Czy należy w to zainwestować?

Najnowsze wpisy

We współczesnych czasach kiedy zabieramy się za budowę domu musimy przeanalizować bardzo wiele kwestii. Należy mieć świadomość, iż tego rodzaju inwestycja wiąże się nie tylko z kosztami jakie musimy włożyć, aby ją zrealizować, lecz również z takimi, które będziemy ponosić każdego miesiąca w celu utrzymania upragnionego domu.

Jeśli tak spojrzymy na tę sytuację, wówczas być może rozważymy budowę domu energooszczędnego. Jeżeli postawimy na właściwe materiały, być może uda nam się zredukować przyszłe koszty eksploatacji naszego domu nawet kilkukrotnie. Tym, co odgrywa kluczową rolę są z pewnością ściany. Najbardziej wydajne, jeżeli chodzi o oszczędność ciepła są tu ściany dwu- i trójwarstwowe, aczkolwiek cena ich budowy jest dosyć duża. Ponadto, ze względu na stosunkowo duże skomplikowanie konstrukcji o wiele łatwiej zrobić błąd, przez który mogą one nie działać jak należy.


Winerberger
Author: designmilk
Source: http://www.flickr.com
Z powodzeniem możemy także zastosować energooszczędne ściany jednowarstwowe, jeśli tylko zostaną one wykonane z odpowiednich materiałów. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie materiałów charakteryzujących się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną. Powszechnie stosowany jest beton komórkowy lub bloczki - kliknij tutaj - keramzytobetonowe z wkładką termoizolacyjną. Używając tego rodzaju materiałów możemy wybudować ścianę o współczynniku przenikania ciepła mniejszym niż 0,2, co jest charakterystyczne dla budynków energooszczędnych. Kluczową rolę odgrywa tu jednakże nie tylko użyty materiał, ale i fachowiec który będzie zajmował się realizacją projektu.


Zaoszczędzić na energii możemy również projektując zielony dach - (strona internetowa). Takie założenie nie tylko poprawi estetykę naszego domu, lecz także ochroni go przed zbyt dużą utratą ciepła zimą oraz przegrzewaniem latem. Naturalnie jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, będziemy musieli zatrudnić profesjonalisty, który właściwie zaprojektuje nasz ogród na dachu, jak również dobrą ekipę, która ten projekt zrealizuje.Musimy się oczywiście liczyć z kwestią, że jeśli chodzi o dachówki cennik jest zdecydowanie przyjemniejszy dla naszych kieszeni, jednakże jeśli stać nas na zielony dach, to efekt jaki dzięki niemu osiągniemy bez wątpienia jest wart swojej ceny (dachówki cennik).

Bez względu na to, czy zależy nam na ochronie środowiska, czy po prostu na oszczędności, kiedy stawiamy sobie dom warto jest zawczasu przeanalizować potencjalne koszty jego późniejszej eksploatacji. Może się bowiem okazać, iż warto zainwestować trochę więcej na etapie budowy, np. w zielony dach lub energooszczędne ściany, aby później zredukować ilość pieniędzy jakie przyjdzie nam wydawać co miesiąc na przykład na ogrzewanie.