Drobne i innowacyjne techniki docieplania budynków receptą ograniczenia wydatków na energię

Najnowsze wpisy

Spore wydatki za prąd lub gaz są często owocem niezadbanej izolacji termicznej mieszkania. Całe szczęście, można zmniejszyć koszty, używając materiałów termoizolacyjnych. Rynek budowlany oferuje oczywiście klasyczne tworzywa, jak wełna mineralna, styropian, polistyren ekstrudowany XPS, płyty PIR, czy keramzyt.


Uprzednio wypisane materiały termoizolacyjne (więcej: FHU GAMBIA) są przeznaczone do podstawowej izolacji cieplnej domu.
budynek
Author: Elendol
Source: http://www.flickr.com
Jednak zawsze można zatroszczyć się o dodatkową izolację termiczną podłogi, czy okien (zobacz okna veca - zobacz). W tym wypadku pomoże na pewno filc techniczny (http://www.gambia.net.pl/filc-techniczny-polerski/). Jest to jest to miękkie tworzywo wykonane najczęściej z włókniny naturalnej. Znajduje zastosowanie w rozmaitych sektorach przemysłu. W budownictwie ma duże zastosowanie. Między innymi może służyć jako wykładzina izolacyjna i tłumiąca hałas, do wytwarzania uszczelnień, czy podkładek ochronnych, zabezpieczających nóżki mebli.
białe meble
Author: Johan Hansson
Source: http://www.flickr.com
Zastosowany pod wykładzinami i panelami(polecamy płoty panelowe), nie tylko wycisza hałas, ale i pomaga ocieplić pokoje i spłyca krzywizny podłoża. Odgrywa to dużą rolę, w urządzaniu pokoików dziecięcych. Dzięki dodatkowo ocieplonej posadzce, dzieci przy zabawie, nie będą czuły chłodu. Kiedy na warstwie filcu położymy wykładzinę, dodatkową zaletą będzie fakt, że nadamy podłożu odpowiednią miękkość. Szczelne framugi drzwiowe i okienne też są receptą na ograniczenie kosztów dotyczących ogrzewania domu. Również w tym przypadku, filc techniczny będzie niesamowicie pomocny. Jeśli posiadamy nie najnowsze, drewniane framugi, na pewno dużym ich mankamentem jest utrata ciepła. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście całkowita wymiana okien, ale jeżeli jest to niemożliwe, możemy zawsze chociaż je uszczelnić. Na rynku są dostępne samoprzylepne uszczelki filcowe, nadające się wspaniale w tym celu.


Bardzo nowoczesnym tworzywem termoizolacyjnym dostępnym na rynku, są taśmy teflonowe. Są odporne na działanie wody, wykazują dużą tolerancję na ogromny zakres temperatur. Taśmy teflonowe zachowują swoją elastyczność od -260 do +260°C , dlatego są bardzo przydatne przy zabezpieczaniu i uszczelnianiu instalacji grzewczej oraz wodociągowej. Warto znać: taśmy teflonowe.
Mogłoby się wydawać, że stosowanie filcu, uszczelek, czy taśm zabezpieczających, to bardzo drobne zabiegi wykończeniowe,a używane materiały termoizolacyjne można pominąć. Widzimy, że korzyści jakie płyną z troski o najmniejsze szczegóły, znacznie rekompensują wydatki na zakupione materiały.