Do czego służą wydobywane surowce kamienne? Do czego wykorzystuje się granit?

Najnowsze wpisy

W Polsce pozyskujemy duże ilości różnych kruszyw oraz materiałów skalnych. Wykorzystuje się tego rodzaju materiały do najróżniejszych celów.
biuro
Author: Björn S...
Source: http://www.flickr.com


Jedne surowce wymagają wcześniej przygotowania do obrobienia inne natomiast są od razu gotowe do przekształcenia na różnego rodzaju wytwory.


więcej
Author: flakeparadigm
Source: http://www.flickr.com/photos/flakepardigm/3538195638/


wapno
Author: Alejandro Erickson
Source: http://www.flickr.com


Tak na przykład jest z surowcem kamiennym. Granit bowiem jest kamieniem, z jakiego po wydobyciu robi się różne artykuły. Posiada on szerokie zastosowanie przede wszystkim ze względu na swoją trwałość. Jako taki odporny na uszkodzenie surowiec używany jest na blaty kuchenne, schody albo parapety granitowe Strzegom. Bardzo często robi się z tego surowca posadzki, jakie wytrzymają długo. Nawet jeżeli po pewnym czasie będzie wyglądał już gorzej, to możemy go przeszlifować i przywrócić piękny blask jak dawniej. Z tej przyczyny też pomimo iż stopień twardości posiada spory i w obrabianiu nie jest prosty, to jest to niesamowicie wszechstronny materiał.


Czasami z ziemi wydobywane są surowce mineralne, z których tworzy się spoiwo mineralne. Często spala się i mieli skały osadowe. Jednym z takich spoiw mineralnych jest wapno. To takie spoiwo powietrzne, to znaczy, iż twardnieje na powietrzu. Wapno mamy pod najróżniejszymi postaciami. Znane wszystkim na pewno jest wapno palone, jakie otrzymuje się na skutek wypalania kamienia w dużej temperaturze aż do około tysiąca stopni - http://wkg.pl.
Czasami wapno to mieli się, lecz to zależy od jego przeznaczenia. Zależnie od tego z jakiego surowca zrobione jest wapno możemy wyróżnić wapno z wapieni, dolomitowe jak i hydrauliczne, które robi się z ilastych skał wapiennych.