Czym się różni niewypał od niewybuchu oraz kto wie o tym najlepiej?

Najnowsze wpisy

To, czym jest tzw. "zardzewiała śmierć", pamiętają znakomicie członkowie tzw. patroli rozminowywania, które zajmują się detonowaniem w kontrolowanych warunkach różnego rodzaju niewybuchów oraz niewypałów, zatem wielokrotnie pozostałości nietypowych "pamiątek" jeszcze po 2 wojnie światowej.


Tak jak podpowiada określenie, niewybuch jest pozostałością po wszelkiego typu ładunkach wybuchowych, z kolei niewypał to amunicja, która tego typu materiał zawiera.
malowanie
Author: Rogala
Source: Rogala


Duża część ludzi nie ma świadomości, że zaledwie jeden patrol saperski należący do jednej brygady Powietrznodesantowej w trakcie roku przejeżdża aż sto tysięcy km. I to na obszarze jednego zaledwie województwa. W praktyce każdy taki patrol saperski to paru żołnierzy, którzy każdego dnia narażają swoje życie, abyśmy my mogli żyć w błogiej nieświadomości. Na rok ci saperzy obsługuje nawet 500 zgłoszeń o takich znaleziskach. Jak nietrudno obliczyć, w praktyce to ok. dwa zgłoszenia dziennie. A cały czas mówimy o jednym tylko województwie.


patrol saperski
Author: Armacell
Source: Armacell


W praktyce jednak zimą zgłoszeń jest mniej, natomiast latem bywa ich czasem trzy albo cztery dziennie. Wedle dowódców jest to spowodowane z dość znaczną ilością prowadzonych w lecie robót budowlanych. W rzeczywistości prawie każda firma budowlana, która funkcjonuje na terenie Śląska, posiada problem z niewypałem. Co interesujące, znacznie bardziej męcząca okazała się dla saperów sprawa związana się z ponad 2000 sztuk amunicji, która została znaleziona w czasie zbierania grzybów w okolicy płotu pewnego ośrodka wczasowego. Bywają naturalnie także inne odkrycia np.
bomby, rakiety czy też różnego kalibru pociski artyleryjskie. Co bardzo istotne, coraz bardziej znacząca liczba ludzi po odnalezieniu niewypału nie przechodzi koło niego obojętnie, tylko wzywa odpowiedni patrol.