Czym palić oszczędnie jak też ekologicznie?

Najnowsze wpisy

Strzelające szczapy drewna w kominku wprowadzają nas w błogi nastrój. Drzewo na opał jest względnie tanie, na przykład w porównaniu z węglem kamiennym. Jeżeli jednak troszczymy się o przyrodę oraz szkoda nam wycinanych kolejnych hektarów lasu, warto rozpatrzeć inne materiały opałowe.


Płytki z kamienia
Author: ROGALA
Source: ROGALA
W czym możemy wybierać? Ekologiczne opałowe materiały nie generują trujących substancji, zagrażających środowisku. Ponadto są one przetwarzane z odpadów drzewnych, zatem ochraniamy też zieloną przyrodę. Ich kaloryczna wartość, a więc ilość ciepła generowana podczas spalania określonej partii surowca, jest zazwyczaj wyższa aniżeli samego drzewa. Nasze mieszkania są ciepłe, koszta grzania nie rujnują portfela, a troska o ekologię pozwala nam spokojnie usnąć.


Pewnym z proekologicznych surowców opałowych jest tzw. ekogroszek, wytwarzany z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki. Występuje on w postaci ziaren o wielkości do 2,5 cm, a kupuje się go w worach. Jego załadunek oraz magazynowanie jest proste i czyste, przykładowo w porównaniu z alternatywnym miałem. Następną ekologiczną alternatywą dla drewna bądź węgla, jest coraz to bardziej popularny pellet. To parocentymetrowe granulki o wielkości 7 mm, przetworzone z drewnianych odpadów. Pellet dostępny jest w poręcznych 20 kg worach. Bezobsługowe współczesne piece na pellet nie odróżniają się w użytkowaniu od tych na opałowy olej.


Kotły na pellet w odróżnieniu do węglowych kotłów zapewniają także większą schludność oraz komfort użytkowania. Z jednej tony pelletu pozostaje ok. 6% popiołu, z tego względu na to wybieranie popielnika w sezonie ma miejsce raz w miesiącu.