Czym należy kierować się przy dobrze pasa mocującego?

Najnowsze wpisy

Przewożenie towarów jest czasami bardzo groźne również dla niego samego, jak też dla będących w jego pobliżu ludzi. Jeżeli nie zostanie on odpowiednio zabezpieczony, może upaść z przykładowo platformy i zranić będące w pobliżu osoby.


Silnik samochodowy
Author: James Case
Source: http://www.flickr.com


Dlatego też firmy spedycyjne czy też transportowe do lepszego zamocowania przedmiotów stosują specjalne pasy.


pasy mocujące
Author: Reynaers Polska
Source: Reynaers Polska
Co poniektóre osoby uważają, że takie pasy mocujące funkcjonują podobnie jak pomocnicza ręka, która przytrzymuje towar podczas jego przewożenia. Tego typu pasy zazwyczaj wyprodukowane są z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, które mogą różnić się nie jedynie zakresem temperatur, w których można je wykorzystywać, ale także właściwościami surowców, jakie mogą mieć z nimi bezpośredni kontakt. Idzie o możliwe działanie kwasów i ługów. Przykładowo niebieski odcień etykiety informuje, że dany produkt był wykonany z poliestru (PES) oraz mógłby być używany w temperaturach od -40 do 100°C. Nie jest on wytrzymały na działanie ługów, lecz może być używany do przewożenia kwasów mineralnych. Jeżeli pas ma etykietę w kolorze brązowym, oznacza to, że do jego produkcji został zastosowany polipropylen (PP) oraz można by go wykorzystywać w temperaturach od -40°C do +80°C. Nie jest on zbyt podatny na oddziaływanie ani kwasów, ani ługów. Pas z etykietą zieloną jest wykonany z poliamidu (PA) oraz może być wykorzystywany w temperaturach od -40°C do +100°C. Ma on odwrotne wykorzystanie niż pas z etykietą w kolorze niebieskim - jest zatem wytrzymały na ługi, lecz na działanie kwasów już nie.


Właściwy do swoich zapotrzebowań produkt należy zatem dobrać indywidualnie.


Zwłaszcza, że mogą mieć one różnego rodzaju zaczepy oraz oczywiście szerokości. Przykładowo pomarańczowy pas o szer. 25 centymetrów jest dobry do mocowania towarów o masie nie większej niż 700kg.