Czy niezłym rozwiązaniem okaże się wybór schodów bukowych?

Najnowsze wpisy

Schody wykonać można by z każdego typu drewna. Często zastanawiamy się nad odcieniem drewna oraz nad jego gatunkiem. Każdy stolarz mówi, że z każdego gatunku można by wykonać dobre schody.


Jednak drewno sosnowe nie jest najlepszym wyborem, aby zrobić schody drewniane.


aranżacja łazienki
Author: Sanitec KOŁO
Source: http://echopr.pl/PRASA/seria_quattro_marki_kolo.jpg


Jest ono niezwykle miękkie. A drewno z buku jest wrażliwe na zawilgocenie i ma skłonność do odkształceń. Najlepsze na schody z drewna są rodzaje twarde (jesion lub gatunki egzotyczne). Nie wszyscy pamiętają jednak, że duże znaczenie ma także wykończenie drewna. Lakier na schodach zwiększa wytrzymałość drewna na ścieranie, chociaż sam także mógłby ulegać powierzchownym porysowaniom. Drewno na schody nie musi być identyczne jak podłoga. Korzystniej jest gdy schody kontrastują z parkietem. W niewielkim dwukondygnacyjnym mieszkaniu znakomicie sprawdzą się gotowe schody spiralne. Tego typu schody zajmują najmniej miejsca, a skończone drewnem prezentują się bardzo okazale. Zazwyczaj nie mają one podstopnic i to nadaje interesujący wygląd. Schody spiralne nie są dobrym rozwiązaniem w domach, gdzie są niewielkie dzieciaki i starsze osoby z ograniczoną sprawnością. Stopnie mają zmienny kształt i bardzo często są osadzone dosyć wysoko. Znacznie korzystniejszym wyjściem byłyby masywne schody drewniane kładzione na beton.
Schody z drewna bukowego dobrze się komponują z dużą liczbą mebli oraz elementów domowego oprzyrządowania. Przybierają one jasną barwę. Znakomicie się prezentują w słabo oświetlonych pokojach. Tego typu schody są wytrzymałe na działanie wilgoci.


Największym defektem schodów z drewna bukowego okazuje się mała odporność na ścieranie. Więc takie schody będą się nadawać w budynkach o średniej sile używania.