Co mają skrzynki gazowe i z jakiego materiału są zrobione?

Najnowsze wpisy

Każdy właściciel domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego jest zobligowany do odpowiedzialności prawnej za swą nieruchomość, w skład której wchodzą m.in. różnego typu instalacje.
Jedną z nich jest instalacja gazowa, której częścią jest szczególna szafka.


Jest ona bardzo ważną częścią sieci gazowej. Zawiera ona takie części jak m.in. główny zawór czy gazomierz (choć czasami jest on montowany obok skrzynki). Każda z wyżej wymienionych części musi być zgodna z właściwymi normami. Przykładowo zawór, który odpowiada za doprowadzanie gazu do odbiorcy, musi być w specjalny sposób zabezpieczony przed oddziaływaniem warunków zewnętrznych. Ponadto musi się on znajdować w odpowiedniej odległości (min. 0,5 metra) od drzwi czy poziomu terenu. W rzeczywistości jednak zaleca się o 100% powiększyć tę odległość. Surowcem, z którego został zrobiony tego typu zawór powinien być brąz albo mosiądz. Ponadto szafka gazowa zawiera reduktor, który jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywany jest do zmniejszania ciśnienia, które powinno mieć poziom około pięciu kPa. Pozwala to na obsługiwanie znajdujących się w budynku urządzeń.


stropy
Author: Raymond Zoller
Source: http://www.flickr.com


dom jednorodzinny
Author: Robert Konieczny
Source: Reynaers Polska


wzór
Author: Henrik Mayor
Source: http://www.flickr.com


Sama szafka powinna być co najmniej dziesięć m od budynku wielorodzinnego. W wypadku domów jednorodzinnych dopuszczalne są bardziej znaczące odległości, w tym montowanie skrzynki na linii płotu. Najbardziej istotne jest zapewnienie do niej wygodnego dostępu. Na rynku są modele wolnostojące, do zainstalowania we wnęce czy na murze domu. Szafka gazowa może być stworzona z metalu, plastiku czy też laminatu.
Zazwyczaj oferowane są w kolorze żółtym. Jednak wcale nie musi taka być. Mogłaby być pomalowana przez producenta na wybrany odcień pasujący do np. ogrodzenia.