Co kłaść na dach budynku?

Najnowsze wpisy

Klasyczna dachówka, pokrycie bitumiczne lub blachodachówka? Na dachu można również ułożyć papę czy widywaną niegdyś na wsiach strzechę. Wybór jest bardzo obszerny.


Przykład wnętrza w stylu rustykalnym
Author: by Tammy Manet
Source: http://www.flickr.com


taras
Author: Monolith, Marazzi
Source: Monolith, Marazzi


Jaki dach, takowe pokrycie. Tą wytyczną powinniśmy się kierować przy doborze surowca na obicie dachowe. Ważny będzie układ dachu (płaski albo spadzisty, skomplikowany albo prosty) i struktura więźby (delikatna albo solidna). Jeżeli zastanawiamy się nad materiałem na pokrycie dachu na etapie projektowania domku, nasz wybór nie będzie niczym zawężony – projekt możemy dostosować do rodzaju materiału, nie wystawiając się na dodatkowe koszty. Poniektóre materiały nadadzą się bowiem lepiej na spadziste dachy niż na płaskie, a dla niektórych powinniśmy zaprojektować mocniejszą konstrukcję dachowej więźby. Jeżeli zaś realizujemy remont starego pokrycia bez wymiany czy też wzmacniania więźby dachowej, będziemy ograniczeni warunkami konstrukcyjnymi, które częstokroć nie pozwalają na zastosowanie dowolnych materiałów takich jak przykładowo płyty poliestrowe.
Faliste płyty (oferta płyt formatyzowanych hpl) bITumiczne zaś to sprasowane organiczne włókna – na przykład celuloza – nasączone masą bitumiczną. Płyty pokryte są powłoką z żywicy polimerowej lub akrylowo-winylową. Pokrycie takie jest odporne na promieniowanie UV a także czynniki pogodowe. Płyty tego rodzaju układa się przeważnie na dachach o niewiele wymyślnej powierzchni. Obicie z płyt bitumicznych jest bardzo lekkie.


Bitumiczne dachówki ułożone na dachach przypominają płaskie dachówki klasyczne, są jednakże od nich o wiele lżejsze, a pokrycie z nich jest o wiele łatwiejsze do położenia.