Chcesz zdobyć patent na swój znak towarowy? Dowiedz się, w jaki sposób przeprowadzić rejestrację

Najnowsze wpisy

Nasze prawa autorskie w Internecie i nie tylko mogą chronić znaki towarowe. Przyznawane są, jeżeli wyłącznie wystąpimy ze stosownym wnioskiem o rejestrację. Jak trzeba ją przeprowadzić?
Na początku musimy określić znak, którym chcielibyśmy określać nasze artykuły bądź usługi. Znak może przyjąć zarówno formę symbolu graficznego, a także utworu czy ustalonego kształtu, który nie będzie mógł być używany przez inne zakłady lub firmy.

Prawo patentowe
Author: Archives New Zealand
Source: http://www.flickr.com
Znak zawsze przypisany jest do rzeczy czy do wskazanego przez nas działania, więc należy to dokładnie określić w składanym przez nas wniosku, by dostać patent. Należy także gruntownie przemyśleć potencjalne wykorzystanie znaku w następnych latach, gdyż nie ma sposobności dopisania towarów do znaku, jaki już był zarejestrowany. Więcej na www.jwp.pl/uslugi/prawo-autorskie.Wniosek musimy złożyć w odpowiednim urzędzie. Robimy to osobiście bądź z pomocą pełnomocnika, jakim jest tzw. rzecznik patentowy. Jeżeli wybierzemy jego usługi, będziemy pewni umiejętnie przygotowanego wniosku, a przy tym zostanie on z miejsca oceniony fachowym okiem, jakie ma szanse na zarejestrowanie. Razem ze składaniem wniosku należy uiścić należytą opłatę. Urząd Patentowy ma za zadanie zweryfikować czy nasz znak może otrzymać patent oraz prowadzi w związku z tym gruntowne badania. Uważnie sprawdza czy zostały dopełnione wszystkie formalności, a potem przegląda wykaz towarów, które były umieszczone na liście.
Czasami może się okazać, iż konkretne pozycje trzeba będzie przenieść do innej klasy, gdyż zostaną inaczej sklasyfikowane przez Urząd. Weryfikowana jest również tak zwana zdolność rejestracyjna znaku, to znaczy Urząd ocenia między innymi czy znak nadaje się do obrotu określonymi towarami i czy nie narusza niczyich praw lub dobrych obyczajów.

Jeśli nie wystąpią żadne zastrzeżenia, Urząd udziela zezwolenia na opatentowanie znaku, pod warunkiem, że zostanie uiszczona opłata rejestracyjna oraz opłata za publikację. Czas oczekiwania na decyzję urzędu to nawet szesnaście miesięcy. Teraz już dowiedziałeś się, jak zarejestrować znak towarowy. Możesz zrobić to jak najszybciej, by nie okazało się, iż ktoś już Cię ubiegł i będziesz musiał myśleć nad nowym oznakowaniem swoich wyrobów lub usług.